Bielactwo, czyli dwukolorowa skóra
Bielactwo, zwane również albinizmem, to schorzenie związane z brakiem pigmentu w skórze, a także we włosach i tęczówkach oczu. Nie powoduje dolegliwości bólowych, ale rozprzestrzeniające się białe plamy na skórze nie prezentują się zbyt estetycznie i mogą być źródłem wielu kompleksów. Jakie są jednak przyczyny tej choroby i jak ją skutecznie leczyć?
Czym jest bielactwo?
Bielactwo to przewlekła choroba skóry związana z zachwianą pracą melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Substancja ta jest pigmentem warunkującym kolor skóry oraz barwę włosów i tęczówek. Na skutek jej braku w organizmie na skórze pojawiają się charakterystyczne jasne plamy o ciemnych, nieregularnych brzegach, które są szczególnie widoczne w przypadku osób o ciemnej karnacji.
Cierpiący na bielactwo powinni zachować szczególną ostrożność przy wystawianiu skóry na słońce, gdyż mają oni skłonności do poparzeń i nowotworów skóry.
Przyczyny bielactwa
Bielactwo może być chorobą dziedziczną lub nabytą, powstałą na skutek zaburzeń pracy systemu odpornościowego. Choroba nie zagraża ludzkiemu życiu, ale zmiany na skórze trzeba bezwzględnie kontrolować, gdyż w niektórych przypadkach mogą one towarzyszyć schorzeniom tarczycy i innym zaburzeniom endokrynologicznym czy chorobom autoimmunologicznym.
Leczenie bielactwa
W dzisiejszych czasach bielactwo można leczyć z dużą skutecznością. Do niedawna szansą dla cierpiących na to schorzenie był przeszczep skóry lub terapia sterydami. Obecnie najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodą jest leczenie w kabinie emitującej światło UVA i UVB 311 nm. Technologia ta umożliwia zastosowanie silnej wiązki światła na wybranym fragmencie skóry, dlatego ryzyko powstania skutków ubocznych jest minimalne. Leczenie bielactwa oprócz naświetlania zwykle wymaga również leczenia farmakologicznego.
Bielactwo to choroba skóry objawiająca się powstawaniem nieestetycznych, białych plam. Chociaż zmiany te najczęściej nie są niebezpieczne, nie warto ich lekceważyć. Oprócz przeszczepu skóry czy terapii sterydami warto rozważyć również naświetlanie w specjalnej kabinie. Wymaga to oczywiście uprzedniej konsultacji z lekarzem.