Botoks to jedna ze skuteczniejszych metod walki ze zmarszczkami pozwala wygładzić skórę, sprawiając, że ta na nowo odzyska swój młodzieńczy blask. Dzięki swojej wysokiej skuteczności został doceniony przez tysiące osób, które chętnie decydują się na ponowne zabiegi. Dowiedz się, jak działa botoks oraz w jaki sposób przygotować się do zabiegu, by uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Jak działa botoks?
Botoks jest substancją od lat wykorzystywaną w medycynie estetycznej. Odpowiednio stosowany pozwala na czasowe wygładzenie zmarszczek mimicznych. Nawet jeden zastrzyk prowadzi do zablokowania przewodzenia impulsów nerwowych, które odpowiadają za tworzenie się zmarszczek.
Skóra, w obrębie której zaaplikowano preparat, przestaje się marszczyć i kurczyć, dzięki czemu istniejące już zmarszczki się nie pogłębiają.
Szczególną zaletą botoksu jest fakt, że działa on punktowo, wyłącznie w miejscu, w którym został podany, co pozwala zachować odpowiednią mimikę w pozostałych partiach twarzy. W zależności od ilości zastosowanego preparatu efekty ustępują w okresie 3 do 7 miesięcy od zabiegu.
Jak przebiega zabieg?
Sam zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej nie należy do szczególnie skomplikowanych. Podczas procedury lekarz wstrzykuje preparat w problematyczne obszary skóry. Nim jednak przystąpi do zabiegu, przeprowadzi dokładne odtłuszczenie, a także zdezynfekuje skórę odpowiednim środkiem bez alkoholu.
Zabieg trwa zwykle od kilku do nawet kilkunastu minut i jest bezbolesny. Pacjenci mogą odczuwać delikatne odczucia, podobne do ukąszenia komara.
Jak przygotować się do zabiegu?
Decydując się na wstrzyknięcie botoksu, nie musisz się specjalnie przygotowywać do zabiegu. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, a na dwa do trzech dni przed rozpoczęciem zabiegu, zrezygnujesz ze stosowania aspiryny oraz leków rozrzedzających krew.
Dodatkowo należy wstrzymać się z wykonaniem zabiegu, w przypadku:
- ciąży i karmienia piersią,
- nadwrażliwości na toksynę botulinową typu A
- uczulenia na albuminę,
- uczulenia na białko jaja kurzego,
- zaburzeń w obrębie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- zaburzeń krzepliwości krwi, w których stosowane są preparaty rozrzedzające krew,
- niektórych chorób autoimmunologicznych.