Brak żelaza to jedna z głównych przyczyn anemii. Jej objawem jest między innymi blada, zmęczona i ziemista cera, której często towarzyszą sińce pod oczami. Sposobem na poprawienie sytuacji jest odpowiednia dieta, w niektórych przypadkach wspomagana suplementacją. Oprócz tego warto zadbać o skórę twarzy. Istnieje wiele zabiegów, które mogą skutecznie poprawić jej kondycję i wygląd.
Objawy anemii
Anemia związana jest ze zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek oraz obniżeniem poziomu hemoglobiny. W efekcie krew nie jest w stanie transportować w organizmie wystarczającej ilości tlenu. Stąd bierze się m.in. przewlekłe zmęczenie, odczuwanie duszności w trakcie aktywności fizycznej czy spadek koncentracji. Innym charakterystycznym objawem anemii jest blada, zmęczona i ziemista cera. Mogą pojawiać się również sińce pod oczami, zwłaszcza u osób, które mają do nich skłonności (sińce związane są również z niedoborem witaminy C).
Jak walczyć z anemią?
Leczenie tej choroby warto rozpocząć od włączenia do diety większej ilości produktów zawierających żelazo (takich jak czerwone mięso, podroby, zielone warzywa, buraki itp.). Należy też pamiętać, że żelazo wchłania się w obecności witaminy C, dlatego powinniśmy dbać o dostarczanie jej organizmowi w odpowiednich ilościach. Warto też przyjrzeć się ilości spożywanego nabiału – zawarte w nim składniki utrudniają absorpcję żelaza.
Leczenie anemii powinno się odbywać pod okiem lekarza. Może on zalecić dodatkową suplementację, a w razie braku efektów – zleci kolejne badania.
Problemy z cerą związane z anemią – jak im zaradzić?
Walcząc z anemią warto mieć na uwadze, że na efekty trzeba trochę poczekać. Niezależnie jednak od tego, warto dodatkowo zadbać o naszą bladą, zmęczoną, ziemistą cerę. Istnieje wiele zabiegów, które wpłyną pozytywnie na jej stan, a ich efekty zobaczymy od ręki.
Peelingi kosmetyczne i medyczne
Peeling to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosowanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. Nic dziwnego – występuje on w wielu różnych wariantach, dzięki czemu można wybrać taki, który będzie najbardziej dopasowany do problemów, z którymi się borykamy. W przypadku bladej i ziemistej cery warto stosować peelingi odświeżające, wygładzające, wyrównujące przebarwienia. Najczęściej mają one również działanie przeciwzmarszczkowe. Godne uwagi są na przykład peelingi witaminowe.
Hydroterapia
To ogólna nazwa dla zabiegów, w którym głównym czynnikiem leczącym jest woda w różnych postaciach (ciepłe, gorące i zimne kąpiele, bicze wodne, łaźnia fińska). Zimna woda, odpowiednio aplikowana, poprawia ukrwienie skóry, działa stymulująco i relaksująco.
Karboksyterapia
Odkrycie kosmetologiczne ostatnich lat, uznawana za zabieg mający bardzo szerokie zastosowanie. Polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla. Jego rozchodzenie się w tkankach sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki czemu komórki ciała są lepiej dotlenione i bardziej odżywione. Poprawia to m.in. ogólny wygląd skóry. W przypadku twarzy, karboksyterapia polecana jest zwłaszcza do usuwania sińców pod oczami. Decydując się na ten zabieg należy jednak pamiętać, że wymaga on od osoby przeprowadzającej dużych umiejętności, konieczne jest również użycie atestowanego sprzętu i CO2.