Starzenie się skóry to w pełni naturalny proces, który z biegiem lat dotnie każdego. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na to, jak szybko zachodzi ten proces. Obecnie coraz więcej badań wskazuje, że istotną rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają uwarunkowania genetyczne.
Dowiedz się, jak geny wpływają na proces starzenia się skóry i co zrobić, żeby dłużej cieszyć się młodzieńczym blaskiem.
Wpływ genów na proces starzenia się skóry
Geny w istotny sposób determinują szereg aspektów życia każdego człowieka. To od nich zależy również wygląd każdego z nas oraz ogólna kondycja skóry. Uwarunkowania genetyczne okazują się również istotne w kontekście starzenia się skóry, biorąc aktywny udział w poniższych procesach:
- Produkcja kolagenu i elastyny – kolagen i elastyna to białka, które odpowiadają za kondycję skóry, wpływając na jej jędrność i elastyczność. Czynniki genetyczne mogą wpływać na to, kiedy organizm utraci zdolność do ich produkcji, co w efekcie prowadzi do wiotczenia skóry i powstawania pierwszych zmarszczek.
- Skłonność do uszkodzeń przez promieniowanie UV – niektóre osoby mogą być genetycznie predysponowane do zwiększonej wrażliwości skóry na działanie promieniowania UV. W takich przypadkach długotrwała ekspozycja na promieniowanie słonecznie, bez zastosowania odpowiedniej ochrony (filtrów UV) może dojść do przyspieszenia tempa starzenia się skóry. Dodatkowo, u takich osób, skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na przebarwienia oraz utratę równomiernego kolorytu.
- Odporność na stres oksydacyjny – geny odgrywają kluczową rolę w zdolności organizmu do walki z wolnymi rodnikami. Te niewielkie cząsteczki uszkadzają komórki skóry, przyspieszając tym samym procesy starzenia. To sprawia, że skóra osób mniej odpornych na stres oksydacyjny znacznie szybciej traci swój młodzieńczy blask i elastyczność.
- Uwarunkowana genetycznie suchość skóry – skóra, której brakuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, jest znacznie bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Genetyka w znacznej mierze odpowiada za poziom nawilżenia skóry, co wpływa na jej wygląd i podatność na przedwczesne starzenie się.
Jak spowolnić procesy starzenia się skóry?
Choć proces starzenia się skóry jest zjawiskiem w pełni naturalnym, to szczególnie kobietom ciężko pogodzić się z przemijającą młodością. Drobne zmarszczki, głębokie bruzdy i liczne przebarwienia znacząco zaburzają estetykę, wpływając na pogorszenie samooceny i ogólnego poczucia własnej wartości.
Mimo iż genetyka odgrywa istotną rolę w procesie starzenia się skóry, warto pamiętać o możliwości spowolnienia tych procesów. Odpowiednio dobrane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i prawidłowa rutyna pielęgnacyjna, pozwalają spowolnić proces starzenia się skóry, zachowując jej młodzieńczy blask na dłużej.
Odmładzanie laserowe CO2
Jednym z zabiegów stosowanych w terapii przedwczesnego starzenia się skóry jest odmładzanie laserowe z użyciem lasera CO2. Podczas tego zabiegu możliwe jest przeprowadzenie głębokiej regeneracji skóry.
Laser ablacyjny emituje wiele mikroskopijnych wiązek, które podczas prowadzonego zabiegu oddziałują na skórę, wywołując efekt termiczny. Taka intensywna stymulacja pobudza organizm do produkcji nowego kolagenu, co sprawia, że zmarszczki stają się znacznie płytsze.
Dodatkowo odpowiednio przeprowadzony zabieg sprawia, że skóra odzyskuje swoją jędrność i gęstość, a koloryt ponownie staje się bardziej wyrównany.
Mezoterapia igłowa w przeciwdziałaniu starzeniu się skóry
Mezoterapia w dalszym ciągu uznawana jest za jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Odpowiednio przeprowadzony niesie ze sobą szereg korzyści, a pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku sesjach.
W trakcie mezoterapii igłowej specjalista przeprowadzający zabieg wstrzykuje bezpośrednio w skórę odpowiednio dobrany koktajl witamin, minerałów lub kwasu hialuronowego. Obecnie coraz częściej w mezoterapii wykorzystuje się również osocze bogatopłytkowe, pochodzące od pacjenta poddanego zabiegowi.
Odpowiednio wykonana mezoterapia intensywnie nawilża skórę, a przy tym poprawia jej elastyczność i stymuluje produkcję kolagenu.
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa lepiej znana jako botoks, na stałe wpisała się do kanonu podstawowych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Odpowiednio przeprowadzony zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej pozwala skutecznie zredukować ryzyko powstawania zmarszczek mimicznych, a w przypadku ich wystąpienia pozwala wygładzić skórę, nadając jej młodzieńczego wyglądu.
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu, czyli neurotoksyny blokującej przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, zwykle wykonuje się w takich obszarach, jak:
- mięśnie czoła – odpowiadające za powstawanie poziomych zmarszczek czołowych,
- mięśnie międzybrwiowe – odpowiadające za powstawanie tzw. lwiej zmarszczki,
- mięśnie wokół oczu – odpowiadające za powstawanie tzw. kurzych łapek.
Odpowiednio wykonany zabieg z wykorzystaniem botoksu powoduje tymczasowe rozluźnienie mięśni, a szybkie efekty przeprowadzonego zabiegu i wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że jest tak chętnie wybierany w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry.