Czy łysienie androgenowe można zatrzymać?

Codziennie tracimy od 70 do 100 włosów z głowy. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy gdy ich dzienna utrata wynosi więcej niż 100 i utrzymuje się przez kilka tygodni.

Czym jest łysienie androgenowe?

Według badań, z wypadaniem włosów zmaga się ok. 80% mężczyzn i ok. 40% kobiet. Jako najczęstszy typ łysienia zaliczono łysienie androgenowe (androgenetyczne). Pod wpływem hormonów androgenowych (androstendion, dehydroepiandrostendion – DHEA, dihydrotestosteron – DHT oraz testosteron) następuje miniaturyzacja mieszków włosowych, co powoduje nadmierne wypadanie włosów. U mężczyzn objawia się to na czole w postaci charakterystycznych zakoli oraz na szczycie głowy, co z kolei określa się jako tzw. tonsurę. U kobiet włosy przerzedzają się na całej powierzchni skóry głowy, przez co fryzura znacznie traci na objętości. Niestety jest to trwały typ łysienia, co oznacza, że na tych obszarach nie wyrosną już nowe włosy.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia powinno być przeprowadzone wywiadem z pacjentem w celu postawienia dokładnej diagnozy. Nie ma jednoznacznie ustalonej metody leczenia, zwykle opiera się ona na wyeliminowaniu czynnika powodującego łysienie (o ile jest to możliwe) i profilaktyce. Zwykle stosuje się tzw. leczenie skojarzone, łączące postępowanie zabiegowe i farmakologiczne.

Wizyta poprzedzona jest zawsze konsultacją, podczas której lekarz dobiera odpowiedni zabieg, omawia przygotowanie, przebieg i zalecenia po. Ponadto informuje, jak często powtarzać serie, aby przynosiły jak najlepsze efekty.

 

Warszawa - Mokotów

Warszawa - Powiśle