Fototerapia jest bardzo skuteczna w wielu problemach skórnych i schorzeniach. Pomaga również w walce z łuszczycą.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która dotyka od 0,45% do 4,6% populacji na całym świecie. Choć nie stanowi zagrożenia dla życia, znacząco pogarsza jego jakość.
Ze względu na przewlekły i długotrwały charakter choroby, osoby na nią cierpiące mają problemy z samooceną, zaburzeniami lękowymi i obniżeniem nastroju. Unikają kontaktów seksualnych, mają problemy ze snem. Mimo wielu badań, nadal nie wiadomo, z jakiego powodu powstaje łuszczyca. Ważne jest jednak, że obecnie skutki schorzenia można niwelować.
Naświetlanie łuszczycy – zasady postępowania
Zabieg fototerapii polega na skierowaniu na zmiany skórne promieni ultrafioletowych UV. Celem jest uzyskanie korzystnego wpływu naturalnych promieni słonecznych na skórę, co wykazuje działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Metoda jest powszechnie stosowana na całym świecie, dlatego nie mogło jej zabraknąć w ofercie gabinetu dermatologicznego. Istnieją różne protokoły postępowania, w zależności od rodzaju urządzenia wykorzystywanego w trakcie terapii. Istotne jest, aby pacjent znajdował się pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa, poddając się temu zabiegowi.
Skóra poddana działaniu lamp emitujących promienie UV podlega regeneracji. Urządzenie niszczy aktywne w skórze łuszczycowej limfocyty T, a to pozwala na zahamowanie rozwoju choroby. Dochodzi do spowolnienia wymiany komórek skóry, które odpowiedzialne są za łuszczenie i występowanie stanów zapalnych.
Bezpieczne naświetlanie łuszczycy w seriach
Leczenie łuszczycy poprzez naświetlanie odbywa się w cyklu składającym się z 2-3 zabiegów realizowanych w ciągu jednego tygodnia, przez kolejnych kilka miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania problemu.
Zaleceniem jest przez cały rok maksymalna ochrona skóry przed słońcem poprzez stosowanie kremów z filtrem, odzieży ochronnej oraz okularów przeciwsłonecznych.