Piersi są atrybutem kobiecości. Problem powstaje wtedy, kiedy rozrost tkanki w obrębie piersi i brodawek sutkowych dotyka mężczyzn. Ginekomastia ujawnia się w różnych etapach życia, w różnym wieku i z różnym stopniem nasilenia.
Jakie są przyczyny ginekomastii?
Za główną przyczynę ginekomastii uznaje się nieprawidłową gospodarkę hormonalną. Może ona obejmować nieprawidłowe stężenie androgenów i estrogenów, niedoczynność przysadki mózgowej, tarczycy czy nadnerczy. Jednak powiększanie piersi u mężczyzn może być także spowodowane przyjmowaniem na stałe niektórych leków np. na niepłodność, nadciśnienie, raka prostaty, gruźlicę płuc, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzody żołądka czy przewlekłe dolegliwości gastryczne.
Ginekomastia niekiedy to także nadmierny przerost tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej. To skutek produkcji hormonów żeńskich w tkance tłuszczowej i jeśli jest tej tkanki zbyt dużo, zwiększa się również ilość produkowanych estrogenów, które z kolei przyczyniają się do powstawania ginekomastii. Co więcej, przerost mogą powodować także niektóre produkty spożywcze.
Jak leczyć ginekomastię?
Ginekomastia może być samodzielną dolegliwością lub objawem innej, rozwijającej się choroby. Poznanie jej przyczyny to pierwszy krok, który powinien rozpoczynać każde leczenie. Jeśli jest wynikiem innej choroby, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie nie samego przerostu gruczołu, a schorzenia, którego jest rezultatem. Niestety aż w 50% przypadków ginekomastii nie udaje się ustalić przyczyny, nazywając ją idiopatyczną.
Jeżeli ginekomastia nie jest objawem nowotworu sutka, wówczas nie trzeba jej leczyć. Jak wiadomo, jest to także problem estetyczny, dlatego z pomocą przychodzą zabiegi, m.in. liposukcja SlimLipo 4D, które pomogą pozbyć się uporczywego problemu i przywrócić pewność siebie.