Kontakt Warszawa
Hirsutyzm – przyczyny i sposoby zwalczania nadmiernego owłosienia

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie występujące u kobiet. Mocne, gęste i ciemne włoski zazwyczaj pojawiają się w okolicach twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Jakie są zatem główne przyczyny hirsutyzmu i jak można pozbyć się niechcianych włosów z wybranych partii ciała?

Hirsutyzm – przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Owłosienie występujące w nadmiarze jest często objawem zaburzeń występujących w gospodarce hormonalnej. Za nadmierny wzrost typowo męskich włosów odpowiada zbyt wysoki poziom androgenów lub duża wrażliwość mieszków włosowych na ten hormon. Hirsutyzm może pojawiać się u kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników, nowotwory jajników i nadnerczy, chorobę Cushinga czy anoreksję. W wielu przypadkach hirsutyzm jest też następstwem przyjmowania niektórych leków.

Depilacja laserowa a hirsutyzm

Problem hirsutyzmu powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. Leczenie umożliwia bowiem ustabilizowanie gospodarki hormonalnej i trwałe wyeliminowanie źródła problemu. Jednakże nawet po przeprowadzeniu odpowiednich procedur, pozostałe włosy samodzielnie nie wypadną. Osoby dotknięte hirsutyzmem mogą stosować różne metody depilacji. Niestety standardowe metody, takie jak golenie maszynką jednorazową, wykorzystywanie depilatora czy aplikacja wosku, w tym przypadku zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla kobiet dotkniętych hirsutyzmem najlepszą metodą usuwania zbędnego owłosienia będzie depilacja laserowa.

Depilacja laserowa laserem Vectus

Laser Vectus to urządzenie wyposażone w czytnik poziomu melaniny Skintel, który pozwala na indywidualne dopasowanie poziomu mocy lasera do rodzaju włosów oraz typu skóry. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie grubych, gęstych, ciemnych włosków z różnych obszarów bez ryzyka poparzenia skóry czy pojawienia się podrażnień. Ponadto specjalna głowica lasera (Advanced Contact Cooling) chłodzi tkanki przed, w trakcie i bezpośrednio po emisji światła. W ten sposób znacząco wzrasta komfort zabiegu, gdyż wytwarzane przez laser ciepło jest mniej odczuwalne. Warto podkreślić, że depilacja laserowa laserem Vectus umożliwia usunięcie włosów o każdym typie pigmentacji, ale najszybsze efekty widoczne są w przypadku ciemnego i gęstego owłosienia. Ze względu na fakt, iż włosy rosną w różnym tempie, a ich trwałe usunięcie możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy znajdują się one w fazie wzrostu, zabieg należy powtórzyć od 4 do 6 razy. Należy dodać, że w przypadku hirsutyzmu konieczne może okazać się wykonanie tzw. zabiegów przypominających.

Nadmierne owłosienie w niektórych przypadkach stanowi nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i może stać się źródłem wielu kompleksów. Konieczna będzie wtedy wizyta u specjalisty oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Natomiast gęste, twarde i ciemne owłosienie skutecznie wyeliminuje depilacja laserowa przeprowadzona w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej.