Jak powstają rozstępy? Czy można się ich pozbyć?

Jak powstają rozstępy? Czy można się ich pozbyć?

Każdy marzy o tym, aby posiadać idealne ciało pozbawione jakichkolwiek wad. Cellulit, blizny, rozstępy są znienawidzone przez wszystkich, a zwłaszcza ludzi dbających o siebie i swoją sylwetkę. Najbardziej pożądana we współczesnym świecie jest wysportowane, jędrne ciało, pozbawione wad i skaz. Co najciekawsze, kwestia cellulitu czy rozstępów nie jest problemem jedynie kobiet, bo coraz częściej zmagają się z nim także mężczyźni. Zagadnienie cellulitu jest co prawda w większości nadal dominujące w środowisku kobiet, ale już rozstępy to sprawa bardzo uniwersalna, dotycząca obu płci.

Tworzenie się rozstępów

Rozstępy to nic innego jak wrzecionowate pasma umiejscowione na skórze, ułożone względem siebie równolegle i przypominające blizny. W fazie wzrostu mają one kolor czerwony, a w miarę starzenia się rozstępu, rozjaśnia się on i staje się biały, a skóra w miejscu, w którym powstał jest nierównomierna i wklęsła z racji tego, że rozstęp pokryty jest jedynie cienką warstwą naskórka. Rozstępy występują u osób narażonych na nie genetycznie, czyli źródłem rozstępów jest tak naprawdę indywidualna skłonność do występowania w organizmie mniej wartościowych włókien sprężystych. Ponadto na powstawanie rozstępów wpływają stany chorobowe i fizjologiczne organizmu. Do tych ostatnich zalicza się głównie okres dojrzewania, szybki wzrost oraz przyrost masy ciała, a także ciążę. W przeciwieństwie do blizn, rozstępy nie powstają na skutek zewnętrznego urazu mechanicznego, ale ich mechanizm powstawania jest stosunkowo prosty. W fibroblastach, czyli komórkach skóry właściwej, powstają białka takie jak kolagen i elastyna, które odpowiadają za napięcie skóry i jej elastyczność. W momencie zaburzonego funkcjonowania fibroblastów, włókna przez nią wytwarzane nie są w pełni wartościowe, a co za tym idzie – mało sprężyste i wytrzymałe, co prowadzi do pęknięć, podczas ich rozciągania.

Czy da się coś zrobić, by usunąć rozstępy?

Istnieje kilka sposobów na to, by spróbować usunąć niechciane rozstępy. Jedne działają lepiej, inne gorzej. Jednak jednym z dość pewnych sposobów na pozbycie się rozstępów jest ich laserowe usuwanie. Główną zaletą terapii laserem jest to, że działa punktowo i nie angażuje dużych powierzchni skóry. Laser działa bezpośrednio na podskórne tkanki i skórę w miejscu pojawienia się rozstępu. Dzięki temu dociera on także do głębokich warstw naskórka, a zabieg jest wyjątkowo skuteczny. Trzeba dodać, że jest on również bezpieczny, a rany powstałe na skutek działania lasera goją się niezwykle szybko. Pomimo tego, że procedurę laserowego usuwania rozstępów należy kilkukrotnie powtórzyć, to zabieg ten jest bardzo efektywny i zadowalający dla większości osób, które z niego skorzystały.

 

Warszawa - Mokotów

Warszawa - Powiśle