Kontakt Warszawa
Jak radzić sobie z nadpotliwością? – poradnik

Jak radzić sobie z nadpotliwością? – poradnik

Nadpotliwość jest powszechną przypadłością, która u wielu osób może powodować znaczny dyskomfort, szczególnie gdy towarzyszy jej nieprzyjemny zapach. Czym powodowane jest nadmierne wydzielanie potu? Jak skutecznie radzić sobie z tym wstydliwym problemem?

Wydzielanie potu – jak to działa?

Za wydzielanie potu w organizmie ludzkim odpowiedzialne są dwa rodzaje gruczołów potowych:

– ekrynowe,
– apokrynowe.

Pierwsze z nich są rozmieszczone w sposób równomierny na naszym ciele i uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry. Wydzielany przez nie pot jest bezbarwny, bezwonny i składa się aż w 99% z wody. Natomiast gruczoły apokrynowe, uchodzące do mieszków włosowych znajdują się pod pachami, na dłoniach, stopach, w okolicach pachwin, a także w brodawkach sutkowych. Wytwarzany przez nie pot, czyli wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, jest przenoszona wzdłuż łodygi włosa, skąd przedostaje się na powierzchnię skóry.

Nadpotliwość – przyczyny i objawy

Pot raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń, ale w praktyce odgrywa on znaczącą rolę w termoregulacji ludzkiego organizmu i chroni go przed nadmiernym przegrzaniem. Wspomniana wydzielina oczyszcza również organizm ze szkodliwych i zbędnych związków. Wydzielanie potu jest więc normalnym procesem fizjologicznym, który najczęściej zachodzi przy wysokiej temperaturze, wysiłku fizycznym i stresie. Zasadniczo każdy człowiek codziennie wydala od 0,5 do 1 litra potu.

Natomiast o nadpotliwości możemy mówić, gdy wydzielanie potu jest nadmierne. Wynika to bezpośrednio ze zwiększonej aktywności gruczołów potowych. Nadmierne pocenie, określane również jako hiperhydroza jest zaburzeniem o podłożu hormonalnym lub genetycznym. Wspomniane zjawisko może być powodowane przez choroby tarczycy, cukrzycę, menopauzę, silne emocje czy też dojrzewanie. Najbardziej uciążliwą postacią schorzenia jest nadpotliwość całego ciała, a nie tylko poszczególnych miejsc, takich jak pachy, stopy czy dłonie.

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Mokre plamy pod pachami, na plecach lub też śliskie dłonie czy stopy to problem wielu osób w różnym wieku. Nadmierne pocenie się nie tylko stwarza uczucie dyskomfortu, ale bardzo często prowadzi też do kompleksów. Istnieje jednak wiele domowych, jak i specjalistycznych sposobów na walkę z nadpotliwością.

Leczenie nadpotliwości – domowe sposoby

Leczenie nadpotliwości wymaga przede wszystkim bardzo starannej i regularnej higieny całego ciała. Częste kąpiele oraz stosowanie odpowiedniego dezodorantu to w tym przypadku niezbędne minimum. W letnich miesiącach warto również w ciągu dnia przemywać miejsca, w których pot jest wydzielany najbardziej intensywnie. Natomiast wybierając dezodorant, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby skutecznie pochłaniał on nadmiar wilgoci i neutralizował brzydkie zapachy.

W przypadku nadpotliwości zalecane jest noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z delikatnych i naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len, które nie podrażniają skóry i pozwalają jej oddychać.

Często za nadmierne pocenie się odpowiedzialna jest zła dieta. W tym przypadku warto sięgać po duże ilości warzyw oraz owoców, a unikać produktów o właściwościach rozgrzewających takich jak imbir, chili czy czosnek.

Specjalistyczne leczenie nadpotliwości – botoks

Jednym ze specjalistycznych sposobów zwalczania nadpotliwości jest toksyna botulinowa. Zabieg polega na wstrzykiwaniu odpowiedniej ilości wspomnianego preparatu w określone miejsca za pomocą cienkiej igły. Bezpośrednią konsekwencją zabiegu jest zablokowanie przekaźnictwa nerwowego – gruczoły odpowiedzialne za nadmierną produkcję potu nie dostają sygnału do reakcji, więc jego wydzielanie zostaje zahamowane. Pierwsze efekty widoczne są po tygodniu i utrzymują się do 9 miesięcy.

Mimo iż nadpotliwość może być naprawdę uciążliwą przypadłością, zwłaszcza gdy dotyczy całego ciała, obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z tym problemem. Podejmując odpowiednie kroki, możemy pożegnać się z nieprzyjemnym zapachem oraz nieestetycznymi plamami na ubraniach na długi czas.

Warszawa - Mokotów

ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 898 34 51
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Powiśle

ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 690 00 80
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Radom

ul. Gagarina 1,26-600 Radom
+48 884 886 600,+48 48 360 44 56
recepcja.radom@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Mokotów

ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 898 34 51
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Powiśle

ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 690 00 80
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Radom

ul. Gagarina 1,26-600 Radom
+48 884 886 600,+48 48 360 44 56
recepcja.radom@klinikakrajewski.pl