Lato to czas, w którym szczególnie dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, często zapominając o stosowaniu kremów z wysokim filtrem. Takie zaniedbanie może być niebezpieczne, szczególnie w przypadku utrzymującego się wysokiego poziomu nasłonecznienia. Promieniowanie UV, choć wspomaga syntezę witaminy D, wykazuje również negatywny wpływ na kondycję skóry.
Odwodnienie tkanek i uszkodzenie bariery hydrolipidowej to tylko część powikłań związanych z długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne. W efekcie skóra traci swój blask i staje się bardziej podatna na powstawanie nieestetycznych przebarwień czy zmarszczek.
Aby temu zaradzić, warto stosować odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą przywrócić skórze młodzieńczy blask.
Przede wszystkim zadbaj o codzienną pielęgnację
Podstawowym krokiem, pozwalającym zadbać o skórę po lecie jest odpowiednia pielęgnacja domowa. Aby zrewitalizować skórę, należy każdego dnia przestrzegać podstawowych zaleceń pielęgnacyjnych.
Stosowanie odpowiednio dobranych preparatów oczyszczających pozwala usunąć ze skóry gromadzące się resztki kremów, pot i inne zanieczyszczenia. Z kolei regularne peelingi pozwalają odblokować pory, a także wyrównać koloryt skóry, zmniejszając ryzyko powstawania niedoskonałości.
Dodatkowo, dla przywrócenia idealnej kondycji skóry po okresie letnich upałów, konieczne jest jej odpowiednie nawilżenie. To należy przeprowadzić na dwóch płaszczyznach – wewnętrznie, poprzez zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu i zewnętrznie, poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków nawilżających.
Zdecydowane wsparcie w rewitalizacji – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Aby wspomóc proces odnowy skóry po okresie zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne, warto rozważyć możliwości oferowane przez gabinety medycyny estetycznej. Jednym z zabiegów wspomagających rewitalizację skóry jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.
Ten niechirurgiczny zabieg medycyny estetycznej pozwala przywrócić odpowiednią kondycję skóry. Podczas zabiegu pacjentom podaje się (w formie iniekcji bezpośredniej) odpowiednie składniki odżywcze, regenerujące lub lecznicze, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dla uzyskania pożądanych rezultatów, w mezoterapii coraz częściej wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe. To preparat krwiopochodny, pobierany od pacjenta poddanego zabiegowi, który wyróżnia się wysoką zawartością trombocytów i czynnika wzrostu.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – jak wygląda zabieg?
Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym to niechirurgiczna procedura rewitalizująca skórę. Sam zabieg trwa około godziny i składa się z kilku etapów.
W pierwszym etapie osoba przeprowadzająca zabieg pobiera od pacjenta niewielką ilość krwi, z której następnie odseparowuje się osocze, zawierające trombocyty. Do tak powstałego koncentratu płytek krwi osoba wykonująca zabieg dodaje czynnik aktywujący trombocyty, którego zadaniem jest zwiększenie syntezy białek odpowiadających za wzrost komórek.
Następnie przygotowany preparat wprowadzany bezpośrednio do skóry pacjenta, co pozwala na uzyskanie pożądanych efektów, utrzymujących się nawet do pół roku.
Co ważne, zabieg powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa.
Zalecenia po zabiegu
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg iniekcyjny, dlatego po jego wykonaniu tak ważne jest stosowanie się do zaleceń po zabiegowych. Pacjenci po zabiegu powinni przede wszystkim unikać skupisk bakterii. W okresie rekonwalescencji, która zwykle trwa do trzech dni, należy unikać nadmiernego dotykania skóry, a także zrezygnować z wizyt w saunie i na basenie. Nie wskazana jest również nadmierne aktywność fizyczna.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek podrażnień na skórze objętej zabiegiem warto zastosować delikatne preparaty z aloesem lub skonsultować się z lekarzem odpowiedzialnym za wykonanie zabiegu.
Kiedy warto rozważyć zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?
Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym stosowany jest szczególnie wówczas, gdy pacjenci zaczną dostrzegać pierwsze objawy starzenia się skóry, w tym utratę jej jędrności, drobne przebarwienia i pierwsze zmarszczki. Dodatkowo zabieg może być stosowany profilaktycznie, przeciwdziałając pojawieniu się niedoskonałości skóry.
Warto przy tym pamiętać, że jak w przypadku każdego zabiegu, również w przypadku mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, występują pewne przeciwwskazania, wykluczające możliwość wykonania zabiegu. Wśród tych szczególnie istotnych, wymienić można choroby nowotworowe, hematologiczne i autoimmunologiczne. Dodatkowo z zabiegu nie mogą skorzystać osoby, u których występują:
- stany zapalne w obrębie skóry,
- aktywna forma opryszczki.
Z uwagi na brak wystarczających danych medycznych, zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Dodatkowo, przed przystąpieniem do zabiegu, należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, w tym w szczególności preparatach zmniejszających krzepliwość krwi.