Trądzik pospolity a samopoczucie nastolatków

Jaki wpływ na stan psychiczny nastolatków may? – poradnik

Z trądzikiem pospolitym, zwanym inaczej młodzieńczym, zmagają się przede wszystkim nastolatkowie. Tego typu zmiany skórne są następstwem przemian w układzie hormonalnym, które towarzyszą okresowi dojrzewania. O powszechności choroby świadczą różne wyniki badań, na podstawie których szacuje się, że ok. 80% chłopców i 85% dziewcząt w okresie dorastania zmagało się z krostkami, zaskórnikami czy nadmiernym przetłuszczaniem się cery. Należy jednak podkreślić, że nieestetyczne wykwity mogą pojawić się też u osób dorosłych (np. w wyniku niewłaściwej diety lub czynników genetycznych).

Dodatkowy problem w burzliwym okresie

Poza naocznymi objawami trądzik może być również przyczyną znacznie poważniejszych problemów w umyśle dorastającego dziecka. Przeciętny nastolatek przywiązuje bowiem dużą uwagę do swojej prezencji – dba o modne ubranie i fryzurę czy atrakcyjną sylwetkę. Warto odnotować, że wiąże się to z nieustanną presją ze strony rówieśniczego otoczenia. Ignorowanie objawów silnego trądziku może więc niestety stać się początkiem poważnych problemów z samooceną dziecka. Zachwiane poczucie własnej wartości prawdopodobnie doprowadzi do powstawania trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów towarzyskich i niechęci do aktywnego spędzania czasu, a być może wpłynie również na frekwencję nastolatka w szkole. W skrajnych przypadkach obserwowano nawet stany lękowe czy depresję. Rodzice, którzy zauważą podobne kłopoty u własnego dziecka, powinni jak najszybciej odbyć z nim szczerą rozmowę i skontaktować się ze specjalistą (dermatologiem oraz psychologiem). Lekceważenie pierwszych objawów choroby u nastolatka, niejednokrotnie jest niestety prostą drogą do pogłębienia problemu. Należy podkreślić, że dodatkowy stres zwykle jest czynnikiem zaostrzającym przebieg trądziku.

Jakie działania należy podjąć?

Leczenie trądziku w większości przypadków ogranicza się do zastosowania uniwersalnych kremów dostępnych w drogeriach czy aptekach. Jednak użytkowanie tego typu preparatów to działania doraźne, które nie eliminują przyczyny trądziku, a jedynie uśmierzają jego objawy.

Łagodniejszy przebieg choroby wymaga stosowania przepisanych przez dermatologa kremów, maści, toników, peelingów i żeli oczyszczających. Natomiast bardziej nasilone objawy mogą zostać wygaszone tylko przy pomocy środków farmakologicznych, takich jak antybiotyki, leki przeciwbakteryjne czy duże dawki witamin działających przeciwłojotokowo. Specjaliści zalecają również wybrane zabiegi kosmetyczne, które są skutecznym orężem w walce z trądzikiem (np. laseroterapia, peeling chemiczny). Nie należy zapominać o tym, że próby samodzielnego usuwania zmian widocznych na skórze zwykle prowadzą do wysypu nowych niedoskonałości i zwiększają ryzyko powstawania nieestetycznych blizn.

Właściwa pielęgnacja twarzy, dokładny demakijaż i zbilansowana dieta to czynniki, które mogą znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się trądziku (także u osób dorosłych). Odpowiednie przygotowanie skóry przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby prawdopodobnie pozwoli uniknąć zaognionych zmian i ewentualnych blizn potrądzikowych. Należy podkreślić, że leczenie trądziku zawsze wymaga konsultacji z wykwalifikowanym dermatologiem. W przypadku nastolatków pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem, która pozwoli im uświadomić sobie, że trądzik pospolity jest niejako wpisany w etap dojrzewania.

Warszawa - Mokotów

Warszawa - Powiśle