Odstające uszy nie powodują dolegliwości bólowych ani też zaburzeń w funkcjonowaniu zmysłu słuchu. Mogą być jednak przyczyną kompleksów, obniżonej samooceny i wycofania się z życia towarzyskiego. Ten problem dotyka najczęściej dzieci, dla których przytyki rówieśników i prześmiewcze komentarze są wyjątkowo dotkliwe i bolesne. Co zrobić, by pomóc dziecku z defektem uszu, żeby mogło normalnie funkcjonować?
Nie należy bagatelizować problemu odstających uszu u dziecka
Choć wielu rodziców skupia się na tym, by wytłumaczyć dziecku, że jego wygląd nie jest najważniejszy, a komentarzy kolegów nie należy brać do serca, często rozmowy takie nie są wystarczające. Dziecko czuje się odrzucone i mniej wartościowe. Warto wtedy rozważyć zastosowanie zabiegu, jakim jest korekta odstających uszu. Wskazaniem do jego wykonania jest jedynie chęć dziecka do wprowadzenia zmian w wyglądzie i poprawy samopoczucia psychicznego.
Kiedy wykonać korektę uszu u dziecka?
Specjaliści uważają, że najlepszy czas na wykonanie korekty odstających uszu to wiek między 7 a 14 rokiem życia. Przeprowadzenie zabiegu w tym przedziale wiekowym pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów. Należy przy tym pamiętać, by korektę przeprowadzić w okresie jesiennym lub wiosennym. Uszy po zabiegu mogą przez pewien czas być pozbawione dotychczasowego poziomu czucia, dlatego też w okresie zimowym łatwo o ich odmrożenie. Latem natomiast podczas upałów utrudnione jest gojenie, a dodatkowo dochodzi do nadmiernej potliwości w okolicach uszu, ponieważ dziecko przez pewien czas po zabiegu musi nosić specjalną opaskę. Może to być przyczyną odparzeń i otarć.
Korekta odstających uszu pozwala dziecku odzyskać pewność siebie i pozbyć się kompleksów. Sam zabieg nie jest skomplikowany i w większości przypadków nie wymaga dodatkowych poprawek. U dzieci przeprowadzany jest w pełnej narkozie, dlatego przed operacją wykonuje się podstawowe badania krwi i układu krążenia. Aby zabieg był bezpieczny, musi zostać przeprowadzony pod okiem doświadczonych specjalistów.