Laserowe usuwanie tatuaży – fakty i mity

Tatuaże pozwalają w ciekawy i atrakcyjny sposób wyrazić swoją osobowość i podkreślić istotę danego wspomnienia. Dla niektórych osób to również specyficzny rodzaj sztuki, która będzie zdobić ciało przez całe życie. Z uwagi na wysoką trwałość tego typu zdobienia, decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być odpowiednio przemyślana. Co jednak w przypadku, gdy z czasem tatuaż przestanie się podobać?

Nowoczesna medycyna estetyczna pozwala na usunięcie tatuażu i choć proces ten wyróżnia się wysoką skutecznością, to na przestrzeni lat powstało wiele mitów, dotyczących tej procedury. Na czym polega laserowe usuwanie tatuaży i jakie są najpowszechniejsze fakty i mity, dotyczące tego zabiegu? Sprawdź, o czym warto pamiętać, decydując się na usunięcie tatuażu.

Laserowe usuwanie tatuaży – na czym polega

Podczas usuwania tatuażu osoba przeprowadzająca zabieg wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła, która wnikając w głąb skóry, rozkłada pigmenty na mniejsze fragmenty, niszcząc ich strukturę. Zmniejszone fragmenty pigmentu mogą być następnie usunięte przez organizm, w procesie oczyszczania. Wraz z postępującą regeneracją skóry, tatuaż staje się coraz mniej widoczny, a z czasem całkowicie znika.

Co szczególnie istotne, pomimo wysokiej skuteczności laserowego usuwania tatuaży, niektóre pigmenty okazują się trudne do całkowitego usunięcia. W takich przypadkach zabieg laserowego usuwania tatuażu pozwoli zmniejszyć widoczność tatuażu, jednak nie usunie go całkowicie.

Po przeprowadzonym zabiegu usuwania tatuażu czas rekonwalescencji trwa do 3 tygodni. W tym okresie należy pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem na miejsce poddane zabiegowi, a także codzienną zmianę opatrunku. Dodatkowo, osoby decydujące się na laserowe usunięcie tatuażu powinny zrezygnować z sauny i basenu, aż do momentu całkowitego wygojenia się miejsca poddanego zabiegowi.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg, w połączeniu z właściwą pielęgnacją nie pozostawia widocznych blizn.

Fakty i mity na temat laserowego usuwania tatuaży

Mit 1 Laserowe usuwanie tatuaży jest bolesne

Odczucie bólu towarzyszącego zabiegowi usuwania tatuaży jest subiektywne i zależy od indywidualnej tolerancji na ból. Zdecydowana większość osób dobrze toleruje zabieg, a dolegliwości bólowe często określane są jako uczucie ukłucia gorącą igłą.

Nowoczesne technologie, takie jak systemy chłodzące i maści znieczulające sprawiają, że obecnie możliwe jest znaczące zniwelowanie dolegliwości bólowych i dyskomfortu, towarzyszących zabiegom z wykorzystaniem wiązki lasera.

Mit 2 Każdy tatuaż można usunąć podczas jednej sesji

Choć tatuaż można wykonać podczas jednej, całodziennej sesji, to jego usunięcie jest procesem bardziej złożonym i często wymaga przeprowadzenia kilku sesji. To, ile czasu zajmie zabieg całkowitego usunięcia tatuażu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim dla skuteczności zabiegu usunięcia tatuażu duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego barwnika, głębokość tatuażu oraz indywidualna reakcja organizmu na zabieg.

Dodatkowo jasne barwniki, w tym zielony i żółty, są trudniejsze do usunięcia i mogą wymagać przeprowadzenia większej liczby zabiegów.

Mit 3 Laserowe usuwanie tatuaży pozostawia blizny

Odpowiednio przeprowadzony zabieg laserowego usuwania tatuażu, wykonany przez doświadczonego specjalistę, z użyciem wysokiej jakości sprzętu, znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek, tym samym redukując ryzyko powstawania blizn.

Należy jednak pamiętać, że dla całkowitego ograniczenia ryzyka związanego z powstawaniem blizn, kluczowe jest ścisłe przestrzeganie zaleceń po zabiegowych.

Mit 4 Każdy może się zdecydować na laserowe usuwanie tatuaży

Zabieg laserowego usuwania tatuaży to procedura medyczna, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów, również podczas usuwania tatuaży istnieje szereg przeciwwskazań, które mogą wykluczyć możliwość przeprowadzenia określonego zabiegu.

Do tych szczególnie istotnych należą między innymi:

  • predyspozycje do powstawania blizn,
  • aktywne choroby skóry,
  • ciemny fenotyp skóry.

Dodatkowo zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuaży to prosty zabieg, który pozwala pozbyć się niechcianego zdobienia. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się technologię laserową, która pozwala rozbić cząsteczki pigmentu w skórze. Jednak, aby zabieg mógł przebiec poprawnie, ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Pacjenci planujący przeprowadzić zabieg laserowego usuwania tatuaży powinni co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem unikać ekspozycji na słońce. W ten sposób można znacząco zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry. Dodatkowo, dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się zrezygnować ze stosowania kremów, balsamów i maści brązujących co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą.

Bezpośrednio przed zabiegiem warto zrezygnować również z wykonywania peelingów mechanicznych oraz depilacji mechanicznej w miejscu poddanym zabiegowi.

Warszawa - Mokotów

Warszawa - Powiśle