Operacje plastyczne a akceptacja własnego ciała
Współczesna medycyna estetyczna umożliwia usuwanie rozmaitych defektów ludzkiego ciała oraz poprawę tego, co obniża naszą atrakcyjność. Powiększanie piersi, korekta odstających uszu czy korekta nosa to w wielu przypadkach skuteczne sposoby budowania pewności siebie. Również korekta powiek czy powiększanie ust mogą ułatwić akceptację własnego ciała, wpływając nie tylko na życie prywatne, ale również na sferę zawodową takiej osoby. Jaki wpływ na zdrowie psychiczne mają operacje plastyczne? W jakiej sytuacji warto je przeprowadzać?
Czy warto inwestować w operacje plastyczne?
Każda forma ingerencji w swoje ciało wiąże się z pewnym ryzykiem i niezbędnym okresem rekonwalescencji. Operacje plastyczne pomimo swej powszechności nie nalezą również do najtańszych zabiegów. Jednak bardzo często są najlepszym sposobem na zwiększenie poczucia własnej wartości czy poprawę jakości życia prywatnego i zawodowego. Niestety bardzo wiele kompleksów wynika z negatywnych reakcji otoczenia. W niektórych przypadkach korekta odstających uszu czy korekta nosa, który mocno odbiega od ogólnie przyjętych kanonów piękna, może być szczególnie dla młodego człowieka realną szansą na uniknięcie drwin, nawiązanie nowych znajomości czy ogólną poprawę relacji z otoczeniem. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku kobiet, które decydują się na powiększanie piersi czy powiększanie ust. Atrybuty te od zawsze były uznawane za esencję kobiecości, dlatego pełne usta czy wydatne piersi z pewnością mają wpływ na pewność siebie ich posiadaczek.
Gruntowna konsultacja lekarska to podstawa
Równowaga psychiczna i akceptacja własnego ciała jest bardzo ważna, ale jeśli sposobem na ich osiągnięcie ma stać się operacja plastyczna, warto zasięgnąć porady psychologa. W niektórych przypadkach prawdziwe przyczyny problemów z osobowością mogą pozostawać bowiem ukryte. Jeżeli pacjent zdecyduje się jednak na operację plastyczną, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który przeprowadzi wywiad lekarski, dokładnie przedstawi spodziewane efekty, przeciwwskazania do zabiegu oraz ewentualne zalecenia. Najlepiej, aby pacjent, wspólnie z psychologiem i chirurgiem plastycznym podjął decyzję o zakresie operacji, mając pełną świadomość potencjalnych korzyści i ryzyka.
Operacje plastyczne mogą być prostym sposobem na akceptację swojego ciała. W każdym przypadku należy jednak poprzedzić taką decyzję konsultacją z psychologiem.