Łagodny obrzęk pod oczami, czyli tzw. worki, najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem. Zwykle nie są szkodliwe, jednak przez swój nieestetyczny wygląd mogą stać się źródłem zaniżonej samooceny.
Jak powstają worki pod oczami?
Delikatna i cienka skóra w okolicach oczu ma tendencję do nadmiernej suchości. Wraz z wiekiem znacznie się rozluźnia, osłabia i wiotczeje. Powstaje przestrzeń, która musi zostać wypełniona, zazwyczaj znajdującymi się pod oczami poduszkami tłuszczowymi lub nadmiarem wody zgromadzonym w organizmie. Wszelkiego rodzaju cienie i przebarwienia na skórze pod oczami, zmęczenie, niewyspanie sprawiają, że worki pod oczami stają się bardziej widoczne.
Przyczyn ich powstawania jest wiele. Przede wszystkim mogą być efektem starzenia się skóry. Przyczyny mogą mieć również podłoże genetyczne. Niekiedy cienie pod oczami nasilają się podczas niewłaściwego, niehigienicznego trybu życia, lub wynikają z niedoborów w diecie (głównie witaminy K i żelaza).
Jak zwalczyć worki pod oczami?
Aby zwalczyć worki i rozjaśnić okolice oczu, konieczna jest zmiana stylu życia. Należy zadbać o odpowiednią ilość snu, zrezygnować z używek (alkohol, papierosy), unikać płynów przed snem i soli oraz wykonywać dokładny demakijaż okolic oczu. Na worki pod oczami w domowych warunkach doskonale sprawdzają się także chłodne kompresy z pokruszonych kostek lodu czy plastrów zamrożonego ogórka, owinięte w bawełnianą ściereczkę lub folię.
W walce z tym problemem mogą pomóc także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Zabiegi zagęszczają okolice oczu, intensywnie wpływają na strukturę włókien kolagenowych i dają naturalny efekt uniesienia skóry. Pozwalają nie tylko zlikwidować problem opadającej powieki, ale także wygładzić okolice oka i optycznie je “otworzyć”. Ponadto odmładzają, poprawiają kondycję skóry i wspomagają procesy regeneracyjne.