Osocze bogatopłytkowe w służbie młodości – przegląd podstawowych zabiegów
Wśród zabiegów odmładzających bardzo często wykonywane są te z użyciem osocza bogatopłytkowego (ang. PRP – platelet-rich plasma). Jest to preparat krwiopochodny, a konkretnie osocze, w którym skoncentrowane zostały płytki krwi poprzez ich odwirowanie z krwi obiegowej pacjenta.
Osocze bogatopłytkowe – właściwości
W celu uzyskania osocza bogatopłytkowego krew żylna pobrana od pacjenta, wprowadzana jest do próżniowej probówki z cytrynianem sodu (ACD). Po pierwszym wirowaniu osocze oddzielane jest od reszty krwi i ponownie poddawane wirowaniu (tym razem szybszemu). Otrzymane PRP zawiera kilka płytkopochodnych czynników wzrostu, wspomagających procesy regeneracji tkanek (np. PDGF, który stymuluje replikację komórek mezenchymy i kostnych oraz wspomaga produkcję kolagenu) oraz fibrynę, fibronektynę i witronektynę, które biorą udział w procesach naprawczych po zranieniu. Ze względu na swoje właściwości osocze bogatopłytkowe znajduje więc zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.
Zabiegi przeciwzmarszczkowe
Osocze bogatopłytkowe jest przede wszystkim wykorzystywane przy redukcji zmarszczek, jako alternatywa dla bardziej inwazyjnego botoksu. Wampirzy lifting polega na wykonaniu serii iniekcji osocza bezpośrednio do skóry właściwej na wybranym obszarze. W ten sposób komórki zmuszone są do podziałów i stymulacji fibroblastów, które produkują kolagen, odpowiedzialny za elastyczność i napięcie skóry. W wyniku zabiegu pobudzana jest również angiogeneza, czyli proces powstawania nowych naczyń krwionośnych. Aktywny preparat wstrzykiwany śródskórnie poprawia też mikrokrążenie w tkance podskórnej i zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych. Po zabiegu skóra jest bardziej odżywiona, lepiej ukrwiona i widocznie ujędrniona. Spłycone zostają zmarszczki w okolicach oczu, czoła, nosa, ust i policzków, a także dłoni, dekoltu czy szyi.
Poprawa kondycji włosów
Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest również w celu zwiększenia porostu, zahamowania wypadania oraz poprawy ogólnej kondycji włosów. Zastosowanie tego naturalnego preparatu poprzez miejscowe iniekcje na skórze głowy jest całkowicie bezpieczne, gdyż nie występuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. W efekcie biostymulacji komórek skóry, uruchamiane są procesy naprawcze, a uśpione mieszki włosowe zostają pobudzone do wzrostu. Ze względu na cykl wzrostu włosa, pełny efekt w postaci poprawy jego struktury i gęstości widoczny jest po ok. 3 miesiącach od wykonania pierwszego zabiegu.
Wszystkie zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zyskały sobie miano eliksiru młodości. W sposób mało inwazyjny oraz bezpieczny i komfortowy dla pacjenta pozwalają one bowiem zwiększyć sprężystość skóry i poprawić jej koloryt oraz zniwelować widoczność nawet głębokich zmarszczek. Preparat ma również pozytywny wpływ na kondycję włosów.