Kontakt Warszawa
Przebieg laserowego usuwania przebarwień i podstawowe zalecenia pozabiegowe

Przebarwienia skóry mają postać plam o kolorze brunatnym, brązowym lub szarym. Mogą występować w formie piegów, plam soczewicowatych czy melasmy, więc ich rozmiar i kształt jest bardzo zróżnicowany. Przebarwienia pojawiają się najczęściej na twarzy, dekolcie i wierzchu dłoni, stanowiąc spory problem natury estetycznej. Niekiedy powstają one w miejscach, w których w przeszłości występowały inne zmiany skórne, takie jak trądzik, ospa wietrzna bądź uczulenie alergiczne. Chociaż geneza przebarwień skóry nie jest w pełni określona, przyjmuje się, że wynikają one z reakcji obronnych organizmu oraz naturalnego procesu starzenia się skóry.

Laserowe usuwanie przebarwień – przeciwwskazania

Wśród wielu sposobów na pozbycie się przebarwień skóry kluczową rolę odgrywa terapia laserowa. Polega ona na punktowym oddziaływaniu wiązki świetlnej na pigment w skórze, zwany melaniną. Zadaniem strumienia światła jest uszkodzenie komórek barwnikowych. Warto podkreślić, że niewskazane jest wykonywanie zabiegu w przypadku:

  • ciąży i w okresie karmienia piersią,
  • występowania chorób, takich jak bielactwo, łuszczyca, cukrzyca, padaczka, rak skóry czy ciężka dermatoza,
  • pojawienia się infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym,
  • aktywnej opryszczki,
  • stanów zapalnych w okolicach miejsca wykonywania zabiegu,
  • zażywania antybiotyków oraz leków i ziół o działaniu światłoczułym, takich jak dziurawiec lub nagietek,
  • predyspozycji do przerostu blizn,
  • widocznej opalenizny,
  • niedawno odbytej depilacji w obszarze wykonywania zabiegu.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania przebarwień?

Zabieg usuwania przebarwień za pomocą lasera może być wykonywany przy miejscowym znieczuleniu, poprzez naniesienie specjalnego kremu. W tym celu zaleca się przybycie do gabinetu przynajmniej pół godziny wcześniej. Podczas zabiegu skóra może być dodatkowo schładzana poprzez nawiew zimnego powietrza. Przed uruchomieniem wiązki laserowej operator urządzenia zawsze zabezpiecza oczy pacjenta. Sam zabieg polega na przykładaniu do skóry pokrytej zmianami pigmentacyjnymi specjalnej głowicy, emitującej impulsy świetlne. Pacjent odczuwa w trakcie tej procedury jedynie miejscowe ciepło i mrowienie. Zabieg nie jest więc bolesny, ale bezpośrednio po jego przeprowadzeniu może wystąpić lekki obrzęk i zaczerwienienie. Laserowe usuwanie przebarwień trwa zazwyczaj ok. pół godziny. Niekiedy zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie, aby przebarwienia skóry zostały całkowicie usunięte.

Główne zalecenia pozabiegowe

Do podstawowych zaleceń pozabiegowych należy obfite natłuszczanie obszaru skóry, który został poddany działaniu lasera (przez okres od 3 do 7 dni) oraz stosowanie preparatów z wysokim filtrem. Oczywiście należy bezwzględnie unikać słońca przez co najmniej 4 tygodnie od zabiegu. Ponadto przez kilka dni po naświetlaniu, niezalecane jest korzystanie z sauny i wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które mogłyby się przyczynić do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Specjaliści zalecają, aby bezpośrednio po zabiegu unikać również produktów pielęgnacyjnych o właściwościach złuszczających oraz preparatów zawierających mydło i alkohol, a także w inny sposób nie podrażniać naświetlonego miejsca (np. poprzez energiczne pocieranie skóry ręcznikiem lub gąbką). W przypadku pojawienia się strupków na skórze, co zdarza się niezwykle rzadko, należy skontaktować się z lekarzem, który prawdopodobnie zarekomenduje maść na bazie antybiotyku. Przy mocno nasilonym świądzie niezbędne będą natomiast łagodne maści sterydowe. Po upływie 4-6 tygodniu od wykonania zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna.

Laserowe usuwanie przebarwień skóry to zabieg bezbolesny i w pełni bezpieczny, dlatego warto się mu poddać, jeżeli poszukujemy skutecznej metody na wyeliminowanie kłopotliwych defektów skóry i pragniemy, aby uzyskany efekt był trwały. Jednak, aby uniknąć ewentualnych powikłań, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pozabiegowych wskazanych przez lekarza.

Warszawa - Mokotów

ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 898 34 51
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Powiśle

ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 690 00 80
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Radom

ul. Gagarina 1,26-600 Radom
+48 884 886 600,+48 48 360 44 56
recepcja.radom@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Mokotów

ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 898 34 51
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Powiśle

ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 690 00 80
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Radom

ul. Gagarina 1,26-600 Radom
+48 884 886 600,+48 48 360 44 56
recepcja.radom@klinikakrajewski.pl