Kontakt Warszawa
Rumień, czyli schorzenie szczególnie dokuczliwe w miesiącach jesienno-zimowych

Rumień twarzy to często pojawiająca się dolegliwość, która stanowi swojego rodzaju defekt estetyczny. Okres jesienno-zimowy zazwyczaj przyczynia się do pogłębienia problemu, gdyż wiąże się z częstymi zmianami temperatur, które zmuszają naczynia krwionośne do wzmożonej pracy polegającej na naprzemiennym kurczeniu się (niskie temperatury) i rozszerzaniu (wysokie temperatury). Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby walki z tym schorzeniem, które pozwalają na redukcję lub też całkowite usunięcie jego objawów.

Przyczyna i objawy rumienia

Bezpośrednią przyczyną zmian rumieniowych jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i napływ do ich najcieńszych elementów (kapilar) zlokalizowanych w powierzchniowych warstwach skóry krwi. Objawem jest miejscowe zaczerwienienie na skórze, które może przybierać różny kształt – okrągłej plamy, obrączkowy, motylowy lub nieregularny. Do powstania schorzenia mogą doprowadzić różne czynniki, takie jak urazy, infekcje, stany zapalne czy predyspozycje genetyczne. Zasadniczo wyróżnia się kilka rodzajów rumienia:

  • wielopostaciowy,
  • guzowaty,
  • trwały,
  • wędrujący,
  • zakaźny,
  • stwardniały,
  • nagły,

Leczenie zmian rumieniowych

Skóra podatna na wystąpienie rumienia wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednak stosowanie łagodnych kosmetyków zazwyczaj nie pozwala na pozbycie się zaczerwienienia, a raczej nieco zmniejsza jego widoczność. Usuwanie rumienia twarzy wymaga wizyty w gabinecie dermatologicznym i wykonania specjalistycznego zabiegu, który polega na naświetlaniu objętego zmianami rumieniowymi obszaru skóry. Stosowane światło IPL (impulsywne źródło światła) jest pochłaniane przez hemoglobinę, która występuje w naszych naczyniach krwionośnych. Kolejno następuje konwersja światła na energię cieplną, która powoduje zamykanie się rozszerzonych naczyń oraz stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastyny. Należy podkreślić, że jest to metoda, która pozwala na redukcję lub nawet całkowite usunięcie zmian naczyniowych. Co więcej, dodatkowo zapewnia efekt wyraźnego odmłodzenia, spłycenia porów i ujednolicenia kolorytu skóry.

Rumień to popularna przypadłość, która dotyka nawet dzieci. Na szczęście odpowiednie zabiegi dermatologiczne i właściwie dopasowany sposób pielęgnacji skóry, pozwala zlikwidować szpecące zaczerwienienia i odzyskać jej zdrowy wygląd.