Włosy stanowią bardzo ważny element w kształtowaniu naszego wizerunku i samopoczucia. Niezależnie od wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ich utrata wiąże się z dużym dyskomfortem, stanowiąc nie tylko problem kosmetyczny, ale i psychologiczny. Fizjologicznie wzrost włosów nie odbywa się w sposób ciągły. Każdy włos rośnie w swoim rytmie. Przechodzi przez fazę wzrostu, fazę przejściową do fazy stanu spoczynku, wypada a z jego mieszka wyrasta kolejny nowy włos. U zdrowego człowieka ok 85 % włosów jest w fazie wzrostu.
Określenie przyczyny utraty włosów jest fundamentalne dla skutecznego leczenia, a tych może być wiele: mechaniczne, toksyczne, polekowe, zaburzenia hormonalne, grzybice skóry owłosionej, łojotokowe zapalenie skóry, nieprawidłowe wchłanianie i choroby zapalne jelit, stres, połóg, okres laktacji, odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Łysienie może dotyczyć całej głowy tzw. rozlane z największym nasileniem na jej szczycie lub ograniczone do różnej wielkości ognisk. Najczęstszą formą łysienia jest łysienie plackowate oraz łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet. Łysienie plackowate rozpoczyna się nagle, jest wieloczynnikowym problemem z autoimmunologicznym tłem. Początkowo powstaje pojedyncze okrągłe ognisko, a następnie pojawiają się liczne nowe ogniska gdzie nie leczone mogą doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Problem ten może dotykać także okolicy brwi, rzęs, pach i narządów płciowych. Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia, dotyczy aż 40 % kobiet i 70% mężczyzn. Może przybierać różną postać która jest uzależniona od płci pacjenta. U kobiet najczęściej ma przebieg równomiernej utraty włosów na całej głowie i może krzyżować się z szeregiem problemów zdrowotnych, takich jak np. zespół pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników, zespół Cushinga. Łysienie androgenowe u mężczyzn jest w dużym stopniu uwarunkowane genetycznie i może przebiegać w różnoraki sposób, zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy czołowej pogłębiając zakola i/lub w okolicy szczytowej i rozszerza się, doprowadzając do powstania rozległej łysiny z otaczającym ją wianuszkiem włosów. Gwarancją skutecznego leczenia problemu jest odpowiednia diagnoza.
Leczenie łysienia należy rozpocząć po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i po dokładnej diagnostyce. Nie ma jednej ustalonej metody leczenia. Tak jak we wszystkich problemach zdrowotnych najważniejsza jest profilaktyka. Czynniki brane pod uwagę w diagnostyce łysienia to: płeć, przyczyna i zaawansowanie procesu łysienia, badania laboratoryjne, ocena ilościowa i jakościowa włosów (Trichogram – badanie włosa), jak i ich pielęgnacja: mycie, kosmetyki, dieta. W zależności od tego dermatolog zaleci właściwe postępowanie farmakologiczne i zabiegowe. Terapia musi być skojarzona. Jedną z niezwykle skutecznych terapii wspomagających leczenie utraty włosów jest mezoterapia. Jest to zabieg owłosionej skóry głowy, który działa pobudzająco, zwiększa ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych, co prowadzi do zatrzymania wypadania włosów, jak również stwarza korzystne warunki do ich odrostu. Skład preparatu podawanego podczas zabiegu jest dobierany każdorazowo, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Preparaty zawierają związki mineralne, witaminy, leki przeciwzapalne, krzemionkę organiczną, minoksydyl, oligoelementy, dekspantenol i inne składniki sprzyjające regeneracji struktury włosów. Czas w leczeniu łysienia gra wyjątkową rolę. W profilaktyce wypadania włosów i w początkowych stadiach możemy zastosować PRP Regeneris – zabieg mezoterapii z osocza. Przy znacznie bardziej zaawansowanych problemach sięgamy po mezoterapię z osocza bogatopłytkowego PRP Prolo 30, albo terapię komórkami progenitorowymi Regenera Activa. W naszej ofercie mamy też wyjątkowo skuteczną mezoterapię o skondensowanym składzie – PRP Angel.
Lata doświadczeń w terapii farmakologicznej i terapiach wspomagających, gwarantują wysoce specjalistyczne podejście do problemu łysienia.
Ustalany indywidualnie dla każdego przypadku.
Wszystkie zabiegi wymagają konsultacji z lekarzem, przygotowanie do nich, przebieg, a także zalecenia po zabiegu będą omówione podczas wizyty.
Osiągamy spektakularne rezultaty w leczeniu łysienia – zatrzymaniu procesu, zagęszczeniu włosów i poprawy kondycji skóry głowy. Ważne jest aby przez cały okres terapii stosować się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego.
© 2024 Klinika Krajewski | Polityka prywatności i cookies | Mapa Strony | RODO | Regulamin | Regulamin sklepu