Leczenie blizn

Blizna jest to zmiana zbudowana z tkanki włóknistej łącznotkankowej powstała w wyniku urazu lub jako następstwo wygojenia zmian chorobowych. Powstaje w mechanizmie zaburzeń struktury skóry właściwej w efekcie uszkodzenia pełnej grubości skóry ,która w procesie normalnego gojenia się rany zastępowana jest nową dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą, z licznymi najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany włóknami kolagenu.

Charakterystyka blizny

Blizna wyraźnie różni się od otaczającej ją skóry kolorem, strukturą, reakcją na promieniowanie słoneczne, elastycznością i wytrzymałością, najczęściej jest położona albo powyżej poziomu skóry (blizny przerostowe, keloidy) albo poniżej (blizny zanikowe).

Blizna do czasu 12 miesięcy od powstania jest blizną świeżą, tzn. nie do końca uformowaną, a w jej obrębie zachodzą dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych oraz naczyń krwionośnych. Czynniki wpływające na ostateczny wygląd blizny to: długość, ilość szwów, krwawienie, ucisk, wiek (lepsze gojenie u dzieci), wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia, kształt blizny, rodzaj szwu, lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców to obszary zwiększonego ryzyka).

Gojenie się blizny

Zapewnienie odpowiednich warunków w okresie gojenia się blizny (ochrona przed dodatkowymi urazami, właściwa pielęgnacja i zabezpieczenie przed słońcem i mrozem) i naturalne procesy naprawcze organizmu mogą prowadzić do wytworzenia blizny korzystnej z punktu widzenia kosmetycznego.

Jeśli jednak zmiana zabliźnia się nieestetycznie, nieregularnie i jest przerosła stanowić może nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie.

Należy przy tym pamiętać, że każda blizna jest zmianą trwałą i nie można jej całkowicie usunąć żadnymi metodami. Istnieje jednak szereg nieinwazyjnych metod, dzięki którym ostateczny wygląd blizny można poprawić tzn. zredukować i bardzo często udaje się uzyskać bardzo dobry efekt – blizny bardzo mało widocznej lub prawie niewidocznej. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy odpowiednie działania podejmowane są jeszcze na etapie gojenia.

W leczeniu blizn stosowane są różnorodne metody głównie złuszczające i resurfacingowe (laser Fraxel, peelingi medyczne i chemiczne), jak również działające poprzez ostrzykiwanie różnymi preparatami (wypełnianie kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa, użycie toksyny botulinowej).
Jednocześnie zaleca się odpowiednią terapię codzienną pielęgnację poprzez wmasowywanie preparatów zmniejszających włóknienie i przerost.

Leczenie blizn wymaga złożonego podejścia i pełnego zrozumienia przebiegu tego procesu przez obie ze stron. Pacjent powinien być przygotowany na przewlekłe kilkuetapowe leczenie i stopniowy postęp. Wymaga to cierpliwości i zdyscyplinowania w zakresie przestrzegania zaleceń po zabiegach.

WSKAZANIA:

PRZECIWWSKAZANIA:

Zapisz się na wizytę już dziś!