Urazy ścięgien prostowników

Ścięgna to łącznotkankowe struktury łączące mięsień z kością. Przy ich pomocy siła generowana przez brzusiec mięśnia jest przenoszona na kość co w efekcie powoduje ruch w stawach. Na powierzchni grzbietowej ręki i palców ścięgna prostowników znajdują się bardzo powierzchownie co czyni je podatnymi na urazy.

W zależnosci od poziomu uszkodzenia obserwowany jest róznego stopnia deficyt wyprostu palca.

Objawami najczęstrzych urazów ścięgien prostowników są:

  • palec młoteczkowaty (opadanie najbardziej dystalnej czesci palca po urazie na poziomie paliczka dystalnego)
  • zniekształcenie typu butonierki (przykurcz w stawie międzypaliczkowym bliższym po urazach na poziomie paliczka śrdokowego)
  • palec opadający (trudności w wyproście całego palca po urazach na poziomie grzbietu ręki)

Sposób leczenia urazów ścięgien prostowników uzalezniony jest od ich rodzaju, poziomu, czasu powstania i zniszczeń okolicznych tkanek i może mieć charakter zachowawczy (unieruchomienie palca) lub operacyjny.

W przypadkach gdy proste zeszycie końców przeciętego ścięgna nie jest mozliwe konieczne staję się przeprowadzenie wiekszego zabiegu celem przywrócenia fukcji prostowania palca, co w przypadku urazów zadawnionych nie zawsze jest mozliwe.

Gojenie uszkodzonego ścięgna prostownika przebiega z wytworzeniem blizny, która może ograniczać ruchomość palca. Zawsze wskazana jest specjalistyczna rehabilitacja, której znaczenie dla ostatecznego wyniku leczenia jest nie mniej ważne niż sam zabieg lub unieruchomienie.

Mimo precyzyjnie przeprowadzonej operacji i właściwej rehabilitacji, pełna sprawność naprawianego ścięgna może nigdy nie zostać przywrócona. W przypadkach gdy nie można zastosowaś rehabilitacji lub jest ona niewłaściwie prowadzona dochodzi najczęściej do powstania zrostów co może wymagać przeprowadzenia kolejnego zabiegu.

Leczenie urazów ścięgien prostowników jest procesem złożonym, wymagajacym obok doświadczenia operatora i rehabilitanta świadomej współpracy chorego.

Zabieg przeprowadza się w blokadzie regionalnej.

W okresie pooperacyjnym ręka unierychomiona jest w longecie i powinna być utrzymywana w elewacji.

Powrót do normalnej aktywności zawodowej z udziałem ręki może nastapić po 2-3 miesiącach jeśli nie wystapią powikłania.

WSKAZANIA:

PRZECIWWSKAZANIA:

Zapisz się na wizytę już dziś!

Call Now Button