Redukcja rozstępów

Macierzyństwo, okres ciąży, wahania wagi często pozostałością po okresie tych znaczących zmianach w organizmie są rozstępy. Przypadłość ta staje się coraz bardziej powszechniejsza i dotyczy coraz większej liczby osób zarówno bardzo młodych jak i dojrzałych. Coraz częściej rozstępy dotyczą nie tylko kobiet w ciąży ale też młodych mężczyzn uprawiających kulturystykę (skóra nie nadążą podczas dużego przyrostu masy mięśniowej.

Rozstępy to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.
jest „niewspółmierność” pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi.

Rozstępy i blizny powstają w podobnym mechanizmie zaburzeń struktury skóry właściwej, składającej się z uporządkowanej sieci włókien kolagenu i elastyny nadającej skórze sprężystość i napięcie. W przypadku rozstępów dochodzi do rozdzielenie warstw skóry w skutek jej rozciągnięcia i do powstania małych liniowych blizenek, ale bez faktycznego uszkodzenia pełnej grubości skóry. Natomiast blizna to efekt uszkodzenia pełnej grubości skóry ,które się goi bez odtworzenia normalnej struktury i funkcji skóry.
Najbardziej na powstawanie rozstępów narażeni są: ludzie otyli, nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w okresie ciąży, menopauzy, kulturyści, osoby o częstych wahaniach wagi, będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych, osoby przyjmujące leki steroidowe, osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Rozstępy w początkowej fazie (I-zapalnej) są czerwonawe lub sinoczerwone, na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
Z czasem ( faza II- zanikowa) ulegają rozjaśnieniu- ich barwa zmienia się na perłowobiałą, stają się pomarszczone i zapadnięte. Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%.

Rozstępy są z reguły obustronne, tzn. pojawiają się po obu stronach ciała, w każdej jego okolicy z wyjątkiem m.in. twarzy, rąk i stóp. Najczęstsze miejsca występowania rozstępów to w przypadku dziewcząt biodra, górna część ud, i piersi.
U mężczyzn – okolica krzyżowo-lędźwiowa, u trenujących – obręcz barkowa.
Ważne jest także aby: unikać częstych wahań wagi i „cudownych” diet, stosować odpowiednią dietę, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku i krzemu), lokalne stosowanie kremów, żeli, olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, alfahydroksy kwasów itd.

Leczenie rozstępów jest trudne i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Najlepsze efekty w tym procesie uzyskiwane są przy zastosowaniu kilku metod tak, aby terapia była wielopłaszczyznowa. Metody jakie stosujemy w leczeniu rozstępów to Fraxel Dual, Fraxel Re:pair, Regeneris – osocze bogatopłytkowe, karboxyterapia oraz specjalistyczna Mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Podczas konsultacji dermatologicznej lekarz adekwatnie do problemu dobiera i łączy ze sobą kilka metod, aby rezultaty podjętej terapii były jak najlepsze. Rozstępów ze względu na to, że są rodzajem blizny nie można całkowicie usunąć – można je natomiast w sposób bezpieczny bardzo silnie zredukować poprzez odbudowę zniszczonej struktury skóry.

WSKAZANIA:

PRZECIWWSKAZANIA:

Zapisz się na wizytę już dziś!