Naczynka i żylaki to częsta dolegliwość u kobiet w ciąży. To problem estetyczny, którego nie wolno bagatelizować, ponieważ jest pierwszym objawem rozpoczynających się zmian naczyniowych.
Jak powstają żylaki?
W czasie ciąży przepływ krwi z kończyn dolnych do serca jest utrudniony. Ponadto krew zalega w naczyniach żylnych. To główna przyczyna powstawania żylaków i naczynek, którym często towarzyszy uczucie ciężkości, obrzęk, drętwienie, mrowienie i skurcze. Zwykle pojawiają się w pierwszym lub trzecim trymestrze ciąży, początkowo jako tzw. pajączki. W kolejnym stadium na nogach ciężarnej można zaobserwować sinoniebieskie, wypukłe nad powierzchnię skóry pręgi, które często są bolesne.
Na żylaki najbardziej narażone są kobiety, które już przed ciążą miały tendencję do pajączków, borykają się z nadwagą, długotrwale przebywają w pozycji stojącej lub siedzącej. Niestety popękane naczynka nie wchłoną się same, dlatego po porodzie może być konieczne skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów, które uszczelniają naczynia krwionośne.
Jak usunąć naczynka i żylaki?
Usuwanie naczynek domowymi sposobami może być procesem długotrwałym i nieprzynoszącym widocznych efektów. Nie może być to powód do bagatelizowania problemu, ponieważ przy kolejnej ciąży zmiany zwykle nasilają się. Skutecznością w usuwaniu naczynek charakteryzuje się technologia laserowa, wytwarzająca intensywne, wąskopasmowe światło zielone. Dociera ono do chromoforów: oksyhemoglobiny oraz melaniny, które wywołują naczynka i żylaki. Spektrum światła o długości 500-600 nm pozwala na bezpieczne i precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Dzięki temu procedura nie niesie ryzyka dla obocznych, zdrowych tkanek. Dodatkowo dzięki specjalnemu systemowi filtrów AFT i zaawansowanemu chłodzeniu kontaktowemu, znacznie poprawia komfort zabiegu.