Przegląd podstawowych rodzajów laserów do usuwania tatuażu
Laseroterapia jest podstawową metodą umożliwiającą skuteczne usuwanie tatuaży. Podczas zabiegów zawsze wykorzystywane są zaawansowane technologicznie urządzenia. Jakie wyróżniamy zatem rodzaje laserów do usuwania tatuaży?
Laser pikosekundowy
Laser pikosekunodowy wykorzystujący wiązki o długości 755 nm oraz 532 nm. Oznacza to, iż pojedynczy impuls generowany przez urządzenie trwa pikosekundy (pikosekunda jest równa jednej bilionowej sekundy). Ma to bezpośrednie przełożenie na skrócenie czasu, w którym światło lasera ma bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta. Z tego powodu ryzyko przegrzania skóry czy wystąpienia poparzeń jest znacząco zredukowane. Nie ma również konieczności długotrwałej rekonwalescencji pozabiegowej.
Umożliwia on skuteczne usuwanie tatuaży jedno- oraz wielopigmentowych. Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie od 3 do 6 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasu (inne technologie pozwalające na usuwanie tatuaży wymagają zwykle trzykrotnie większej ilości zabiegów). Co ciekawe, laser ten może być również wykorzystywany podczas rozmaitych zabiegów rewitalizacji skóry.
Laser nanosekundowy
Najnowsza generacja laserów Q-Switched Nd:Yag. Specyfika zabiegu sprowadza się do zastosowania fali nanosekundowej (nanosekunda jest równa jednej miliardowej sekundy) o długości 1064 nm (tatuaże ciemne), 532 nm (tatuaże czerwone), 585 nm (tatuaże zielone) oraz 650 nm (tatuaże jasnoniebieskie). Co więcej, sam laser wykorzystuje technologię fotoakustyczną, która pozwala na większą precyzję zabiegu, a tym samym zniwelowanie ryzyka ewentualnych uszkodzeń skóry.
Usuwanie tatuażu wymaga zazwyczaj odbycia od 6 do 10 sesji w odstępach 6-8 tygodniowych. W tym przypadku okres rekonwalescencji pozabiegowej został skrócony do minimum. Ponadto laser ten może być wykorzystywany podczas zabiegów peelingu laserowego oraz usuwania różnego typu przebarwień.
Laser ultrakrótki
Laser Q-Switched Nd:Yag generuje impuls o długości fali 1064 nm, co zapewnia najlepszą penetrację w głąb skóry i umożliwia usuwanie tatuaży różnokolorowych. Technologia Q-Switched pozwala na skuteczne usuwanie pigmentu, niwelując jednocześnie prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry.
Usuwanie tatuażu z jego pomocą trwa, w zależności od wielkości tatuażu, od 5 do 60 minut. Większe grafiki należy usuwać etapowo. Co ciekawe, sam laser pozwala realizować również, aż 65 procedur medycznych certyfikowanych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) – m.in. kompleksowe odmładzanie skóry, zamykanie naczynek oraz niwelowanie blizn i przebarwień.
Ablacyjny laser frakcyjny
Ablacyjny laser frakcyjny. Oznacza to, że generowany impuls ablacyjny (podgrzewający i odparowujący tkankę) jest rozbijany na tysiące mniejszych fal. Pozwala to na uzyskanie podobnych efektów, co w przypadku tradycyjnych laserów, ale w sposób bardziej bezpieczny (według American Academy of Dermatology ryzyko powikłań oscyluje w granicach 2%). Usuwanie tatuaży z wykorzystaniem wspomnianej technologii sprawia, iż czas gojenia skóry zostaje skrócony do ok. 72 godzin. Warto podkreślić, że laser ten jest najskuteczniejszy przy usuwaniu tatuaży zawierających problematyczny barwnik biały.
Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna ma do zaoferowania pacjentom bardzo wiele skutecznych metod pozwalających na usuwanie tatuaży. Na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju urządzenia, które gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność całego zabiegu.