Skuteczne sposoby na usuwanie posłonecznych objawów starzenia się skóry, czyli fotoodmładzanie w roli głównej
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, który postępuje wraz z wiekiem. Już ok. 30 roku życia skóra traci swoją jędrność i sprężystość, a w okolicach oczu i ust pojawiają się pierwsze zmarszczki. W zależności od prowadzonego trybu życia i uwarunkowań genetycznych, procesy starzenia mogą zachodzić w różnym tempie. Jednym z czynników odpowiedzialnych za przyspieszanie zachodzących zmian jest promieniowanie słoneczne.
Jaki wpływ na starzenie się skóry ma promieniowanie UV?
Długotrwałe i regularne przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony, nigdy nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. Promienie UV przenikają bowiem do głębszych warstw skóry i powodują mikrouszkodzenia włókien odpowiadających za jej jędrność (kolagen i elastyna). Przy nadmiernej ekspozycji na słońce, powstaje tak wiele zmian, że nawet intensywne procesy regeneracyjne nie są w stanie zneutralizować problemu. W taki sposób powstają zmarszczki. Natomiast pożądana przez wiele osób opalenizna stanowi swojego rodzaju ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Melanina to barwnik odpowiedzialny za ciemniejszy odcień opalonej skóry. W wyniku promieniowania UV dochodzi do zaburzenia pracy komórek produkujących melaninę, a na skórze pojawiają się nieestetyczne przebarwienia.
Jak poradzić sobie z efektami fotostarzenia?
Efekty naturalnego starzenia się skóry czy negatywnego oddziaływania promieni słonecznych nie są na szczęście całkowicie nieodwracalne.
Specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej w wielu przypadkach proponują tzw. fotoodmładzanie, czyli nieinwazyjny zabieg polegający na stymulowaniu skóry za pomocą intensywnego, pulsującego światła. Pod wpływem fotoodmładzania pobudzone zostają procesy regeneracyjne tkanek, polegające na produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. W efekcie w sposób widoczny poprawia się jędrność skóry oraz jej koloryt. Zabieg pozwala również skutecznie usunąć wszelkie zmiany naczyniowe, plamy starcze, rumień czy trądzik różowaty.
Dobre rezultaty można osiągnąć dzięki zastosowaniu lasera, który dzięki długości fali z zakresu 500-600 nm, wykazuje wysoką absorpcję w melaninie i oksyhemoglobinie. Umożliwia to skuteczną redukcję zmian zlokalizowanych na różnych głębokościach skóry. Zastosowanie lasera powoduje, że skóra w miejscu przebarwienia ulega złuszczeniu. Pierwsze efekty fotoodmładzania widoczne są już po dwóch tygodniach, ale dla osiągnięcia pełnego rezultatu warto wykonać serię kilku zabiegów.
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, ale dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii można skutecznie minimalizować jego skutki. Zdrowa, promienna i elastyczna skóra, zapewne nie tylko poprawi nasz wygląd, ale korzystnie wpłynie również na samopoczucie.