Zamykanie naczynek krwionośnych jest najczęściej stosowanym zabiegiem dermatologii estetycznej. Laserowe usuwanie naczynek polega na naświetleniu rozszerzonego naczynka za pomocą promienia lasera, który podgrzewa krew w naczynku, przez co to obkurcza się i zamyka się na zawsze.
Wskazania
Występowanie rozszerzonych naczynek krwionośnych objawia się zaczerwienieniem i rumieńcem. Z biegiem czasu rumień ten utrwala się i zostaje na stałe, przez co powstają wyraźne, widoczne przez naskórek naczynia krwionośne.
Szczególnie narażone są osoby które:
- długo przebywają na słońcu
- często korzystają z solarium
- są narażone na wiatr i duże wahania temperatur
- stosują sterydy.
Przebieg laserowego zamykania naczynek
Lekarz, przed zabiegiem zamykania naczyniek, ogląda pacjenta i ocenia średnicę, kolor i kształt przebarwień i znamion. Wprowadza dane do komputera, który proponuje parametry naświetlania. Następnie wykonywana jest próba laserowa w celu dokładniejszego dobrania odpowiedniej energii.
Kolejnym etapem jest wykonanie właściwego zabiegu. Energia emitowana z lasera pochłaniana jest przez hemoglobinę, a krew ścina się i niszczy wewnętrzne ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie zostaje samoistnie zniszczone przez organizm. W celu uzyskania założonej skuteczności należy stosować zależnie od zapotrzebowania od 1 do 3 razy w przeciągu kilku miesięcy.
Po zabiegu należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
- nie opalać się przez minimum miesiąc po zabiegu
- przez tydzień nie wykonywać ćwiczeń fizycznych i nie korzystać z sauny
- najlepiej nawilżać skórę kilka razy dziennie
- przez tydzień unikać nakładania makijażu.
Zabieg laserowego zamykania naczynek jest dobrym sposobem na pozbycie się rumieńców i nieestetycznych widocznych naczynek. Jeszcze do niedawna usunięcie tego rodzaju zmian na twarzy wiązało się z ogromnymi trudnościami i kosztami i zazwyczaj zabiegi wykonywane były tylko u osób posiadających mocno nasilone zmiany. W tej chwili wystarczy szybki, prosty zabieg, żeby pozbyć się problemu.