Przebarwienia skóry

zabieg na twarz

Ciemniejsze plamy na skórze o różnej wielkości i nieregularnym kształcie określane są mianem przebarwień. Przybierają kolor od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie brązu, aż do szarego. Spowodowane są nagromadzeniem pigmentu skóry – melaniny. Dzieje się tak przy udziale promieniowania ultrafioletowego (słońce, solarium) szczególnie w połączeniu ze stanami zapalnymi, zaburzeniami hormonalnymi (ciąża, menopauza), zażywaniem leków (hormonalne środki antykoncepcyjne, antybiotyki) lub preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających, a także stosowaniem perfum na odsłonięte obszary skóry. To właśnie na nich najczęściej pojawiają się przebarwienia – na twarzy (policzki, górna warga, broda, czoło, nos), dekolcie, grzebiecie dłoni i stanowią dość duży problem estetyczny, który dotyczy 1/3 populacji kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90% po pięćdziesiątce. Najczęstsze z nich to piegi, melasma, plamy soczewicowate starcze. Pozapalne przebarwienia skóry mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy. Przyczyny powstawania przebarwień skóry nie są do końca wyjaśnione. Z całą pewnością mają one związek między innymi z reakcją obronną organizmu i procesem starzenia się skóry. W trakcie leczenia i aby zapobiegać ich powstawaniu niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna. Oznacza ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, stosowanie preparatów chroniących przed UVB i UVA, noszenie odzieży osłaniającej ciało.

Przebarwienia na twarzy – profilaktyka

Przebarwienia skóry to bardzo uciążliwy problem dla wielu pacjentów. Wśród preparatów przeciwsłonecznych polecane są te o minimum 50 filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrami przez cały rok, niezależnie od pory roku reszta zaś w naszej strefie klimatycznej od kwietnia do końca września. Należy pamiętać, że bloker słoneczny nałożony na skórę twarzy utrzymuje skuteczność przez ok. 2 godziny, po tym czasie konieczna jest jego ponowna aplikacja.

Usuwanie przebarwień laserem w Warszawie

Ze względu na różnorodność przebarwień skóry oraz szerokie spektrum metod ich leczenia (środki chemiczne, laseroterapia), dobór odpowiedniej metody jest możliwy tylko w gabinetach specjalistycznych, oferujących różnorodne, sprawdzone i najbardziej skuteczne zabiegi.

Zmiany nieleczone wraz z upływem czasu zaczynają być krępujące, coraz trudniejsze do kamuflażu oraz postarzają wizerunek. Istnieje szereg zabiegów mających na celu konsekwentne usuwanie przebarwień skóry. Do dyspozycji jest wiele różnych metod – wyboru najbardziej skutecznej w danym wypadku dokonuje lekarz podczas konsultacji. Istotne znaczenie ma głębokość, na której znajdują się złogi barwnika – wyjaśnia to badanie skóry np. w lampie Wooda. Zabiegi proponowane w przypadku skóry z przebarwieniami to głównie terapia laserowa, gdzie światło jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. W przypadku plam soczewicowatych czy brodawek łojotokowych pomocna może być krioterapia. Stosowanie metody chirurgicznej ma miejsce zazwyczaj tylko w przypadkach znamion barwnikowych.

Możliwe jest również zastosowanie zabiegów złuszczających wierzchnie warstwy naskórka lub sięgające aż do skóry właściwej w przypadku głęboko osadzonych przebarwień. Eksfoliacje można wykonywać różnymi metodami m.in. za pomocą: mikrodermabrazji, peelingów chemicznych (np. popularny roztwór Jessnera lub Yellow Peel), preparatu Dermamelan.

W zależności od rodzaju przebarwień w celu uzyskania optymalnych efektów wykonuje od jednego do kilku zabiegów.  Dodatkowym plusem terapii przebarwień na twarzy jest poprawa kondycji skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i w rezultacie odmłodzenie.

Polecana jest również celowana pielęgnacja kosmetyczna, która w dużym stopniu podtrzyma i wydłuży   uzyskane wcześniej efekty. Często wykonywane są np. zabiegi na bazie hydroksykwasów.

Uzupełnieniem do terapii przebarwień jest równoległe stosowanie odpowiednich preparatów wybielających, zawierających m.in: hydrochinon, pochodne witaminy A (tretinoina, isotretinoina), kwas kojowy, kwas azelainowy w domu.

W naszej klinice stosujemy najbardziej odpowiednie sposoby usuwania przebarwień skóry. Nie ma jednej ustalonej, najskuteczniejszej metody. Pacjenci nawet na najlepsze terapie reagują różnie. Według statystyk najlepsze sposoby to:

fraxel

Laser Fraxel Dual® – najbardziej uniwersalny zabieg laserowy na świecie. Frakcyjny, małoinwazyjny „złoty standard” w profilaktyce starzenia i regeneracji struktury skóry. W większości przypadków niezawodny w leczeniu przebarwień oraz redukcji wszelkiego rodzaju blizn.

revolite

Laser RevLite® – najpopularniejszy na świecie, małoinwazyjny zabieg laserowy do leczenia przebarwień. Uznawany za klasyczny zabieg depigmentacyjny. Dodatkowo dzięki technologii fali fotoakustycznej tzw. PTP, RevLite® cieszy się wysoką skutecznością w leczeniu głębokich i trudnych przebarwień skóry. Jest niezawodny w usuwaniu większości tatuaży. Biorąc pod uwagę jakość do ceny jest to idealny zabieg do weekendowego lekkiego odmładzania z wyrównywaniem kolorytu skóry.

fraxel

Fraxel Re:Pair® – najlepszy laser do odmładzania i liftingu skóry. Doskonale radzący sobie z bardzo opornymi, wieloletnimi przebarwieniami posłonecznymi. Zabieg kierowany jest do osób bardzo wymagających.

derma

Wibracyjna terapia mikroigłowa – doskonały zabieg dla podtrzymania korzystnych rezultatów po zabiegach laserowych. Weekendowe odmładzanie skóry, z możliwością łączenia z różnymi innymi procedurami np. zabiegami liftingującymi lub peelingami chemicznymi.

skin

Peeling TCA – zabieg głównie dla osób o jasnych fototypach skóry, z jednoczesnymi problemami trądzikowymi i przebarwieniami pozapalnymi.

prx

Zabieg PRX-T®33 – zabieg całoroczny. Lekkie działanie depigmentacyjne i odmładzające.

cosmelan

logo

Cosmelan i dermamelan – zabiegi łączące kompleksowe działanie różnych składników chemicznych. Głównie w leczeniu powierzchownych przebarwień. Stosunkowo długa rekonwalescencja.

logo

VPL – zabieg stosowany u osób z jednoczesnym występowaniem zapalnych zmian trądzikowych, rumienia twarzy i leczeniu przebarwień (głównie pozapalnych).

Profilaktyka, systematyczność – kuracja domowa.

WSKAZANIA:

PRZECIWWSKAZANIA:

Zapisz się na wizytę już dziś!