Kontakt Warszawa
Piękno w każdym wieku – na czym polega usuwanie plam starczych?

Piękno w każdym wieku – na czym polega usuwanie plam starczych?

Plamy starcze to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej po 50 roku życiu. Ich powstawanie związane jest z zaburzeniami w  pracy komórek pigmentacyjnych skóry. Powstają w głębszych warstwach skóry, więc trudno je usunąć za pomocą powierzchniowo czynnych kosmetyków. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu?

Przyczyny przebarwień starczych

Komórki pigmentacyjne skóry to tzw. melanocyty. Odpowiadają za produkcję melaniny, czyli pigmentu, który decyduje o naszej karnacji. Zbyt częste i długotrwałe eksponowanie skóry na działanie promieni słonecznych sprawia, że melanocyty pracują dużo gorzej. Ich funkcjonowanie słabnie także z wiekiem. Przebarwienia starcze przybierają postać niewielkich plam. Mogą przybierać różne barwy: od jasnobrązowego po czarny. Z czasem zwiększają również swoją objętość. Występują najczęściej na twarzy, dłoniach i dekolcie, ale możemy je również spotkać na ramionach, plecach, a nawet stopach.

Usuwanie plam starczych

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów rozjaśniających przebarwienia. Plamy starcze powstają jednak w głębokich warstwach skóry i żaden kosmetyk nie jest w stanie skutecznie ich wybarwić. Najlepiej więc udać się do gabinetu kosmetycznego i zasięgnąć opinii dermatologa, który dobierze odpowiedni zabieg. Powszechnym sposobem usuwania plam starczych jest laseroterapia, krioterapia oraz głęboki peeling.

Laserowe usuwanie przebarwień polega na rozbiciu nagromadzonej melaniny na drobniejsze cząstki, które zostają wchłonięte przez organizm i stają się niewidoczne. Zabieg jest całkowicie bezpieczny. To jedna z najskuteczniejszych metod, która cieszy się bardzo dużą popularnością.

Krioterapia polega na zamrażaniu zmian skórnych ciekłym azotem. Punktowy natrysk skutecznie eliminuje przebarwienia, jednakże może wiązać się z powstaniem blizn.

Jeśli chodzi o peeling (tzw. chemabrazja), to najczęściej stosowaną substancją do usuwania plam starczych jest kwas trójchlorooctowy oraz glikolowy.  Zabieg zmniejsza nadmierną pigmentację i pobudza rozwój prawidłowo działających komórek.

Na powstawanie przebarwień starczych  duży wpływ mają także uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni je zaakceptować. Współczesna kosmetologia i dermatologia oferuje nam szereg zabieg, które pozwolą raz na zawsze zapomnieć o problemie przebarwień starczych i cieszyć się młodą, zdrowo wyglądającą skórą.