Stan skóry odzwierciedla nasz wiek i sposób funkcjonowania całego organizmu. Negatywny wpływ na jej kondycję ma stres, brak snu, niewłaściwe odżywianie czy siedzący tryb życia. Oczywiście nie da się całkowicie zapobiec skutkom starzenia się organizmu, ale można zminimalizować ich widoczność. W tym przypadku warto sięgnąć po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Dlaczego skóra się starzeje?
Każdy z nas chciałby zatrzymać czas i na zawsze zachować młodość. Niestety wraz z upływem lat skóra traci swoją jędrność, sprężystość i nawilżenie, w wyniku czego na jej powierzchni pojawiają się ubytki mięśni i tkanki tłuszczowej, a także zmarszczki czy przebarwienia skóry. Tempo, w którym postępują procesy starzenia się organizmu, w dużym stopniu uzależnione jest od czynników genetycznych, na które nie mamy wpływu. Jednakże również styl życia determinuje to, jak szybko skóra traci swój młody wygląd. Negatywny wpływ na jej stan ma nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, palenie papierosów, niezdrowa dieta, chroniczny niedobór snu oraz brak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkie zaburzenia hormonalne skutkują zmniejszoną syntezą kolagenu i kwasu hialuronowego. Niejednokrotnie mamy też do czynienia z nieprawidłowym rozmieszczeniem komórek barwnikowych oraz zmniejszeniem aktywności gruczołów łojowych i potowych.
Symptomy upływającego czasu – jak je rozpoznać?
Nauka wyróżnia starzenie endogenne, czyli związane z wiekiem, działaniem hormonów, dietą i czynnikami genetycznymi, a także egzogenne, które jest warunkowane wyłącznie wpływem środowiska (np. promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, toksyczna dieta). W efekcie cera staje się szara, wiotka i przesuszona.
Pierwszym objawem starzenia jest nadmierna suchość skóry, skutkująca obniżoną gęstością tkanki podskórnej. Naskórek nadmiernie rogowacieje, a skóra stopniowo pozbawiana jest elastyczności i jędrności. Na całym ciele możemy zaobserwować coraz więcej przebarwień, a pod oczami pojawiają się tzw. dolny łez, czyli sińce czy worki. W okolicach oczu i ust oraz na czole widoczne stają się natomiast zmarszczki powierzchowne, mimiczne, a z czasem również zmarszczki głębokie. Ponadto działanie wolnych rodników skutkuje uszkodzeniem błon komórkowych i materiału genetycznego, co znacznie przyspiesza proces starzenia i niestety uwydatnia jego efekty.
Przywróć skórze młodość i odzyskaj promienny wygląd
Wraz z wiekiem regeneracja skóry staje się coraz trudniejsza, a nieestetyczne zmiany zaczynają się utrwalać. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości, jakie daje współczesna medycyna estetyczna.
Laserowe odmładzanie (inaczej resurfacing frakcyjny) mobilizując głębsze warstwy skóry do odnowy, pozwala zredukować zmarszczki, zmniejszyć widoczność blizn oraz usunąć przebarwienia skóry. Innym zabiegiem, który również stymuluje wydzielanie kolagenu i elastyny jest mikrodermabrazja. Tego typu procedura sprowadza się do ścierania naskórka, co skutkuje jego odświeżeniem i usunięciem powierzchownych niedoskonałości. Zapewne warto również sięgać po inne metody odmładzania, takie jak peelingi chemiczne, które polegają na usuwaniu martwego naskórka przy pomocy wybranych substancji w odpowiedniej dawce. W efekcie skóra staje się odświeżona, jej koloryt ujednolicony, przebarwienia rozjaśnione, a zmarszczki spłycone.
Odpowiednia pielęgnacja skóry nie tylko poprawia jej wygląd, ale wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Warto podkreślić, że regularne korzystanie z profesjonalnych zabiegów estetycznych pozwala cieszyć się promienną, jędrną i gładką skórą, niezależnie od upływającego czasu.