Kontakt Warszawa
Botoks, czyli sposób na usuwanie zmarszczek mimicznych

Usuwanie zmarszczek Botoksem

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A jest bezpiecznym preparatem odmładzającym twarz i szyję wykorzystywanym także do wspomagania leczenia nadpotliwości, nawrotowych migren i nieświadomego zaciskania i zgrzytania zębów tzw. bruksizmu. Iniekcje z botoksu rozluźniają mięśnie dzięki czemu wygładzają zmarszczki mimiczne czoła, okolicy oczu i bruzdy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka).

Zabiegi botoksem cieszą się powodzeniem wśród Pacjentów, gdyż są:

 1. Bezpieczne – toksyna botulinowa jest LEKIEM stosowanym od lat w medycynie estetycznej i neurologii.
 2. Mało inwazyjne – nie wymagają rekonwalescencji ani specjalnych przygotowań do zabiegu
 3. Skuteczne – wygładzają i redukują nawet głębokie zmarszczki mimiczne i bruzdy.
 4. Przynoszą szybkie efekty – już po 3 dniach od zabiegu twarz wygląda pogodniej, a pełny efekt uzyskuje się po ok. 2 tygodniach.
 5. Niemal każdy, kto czuje dyskomfort z powodu zmarszczek mimicznych może skorzystać z zabiegu botoksem (patrz niżej – Przeciwskazania).

Zabieg z wykorzystaniem botoksu w naszej klinice (botoks Radom) poprzedza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. W trakcie konsultacji lekarz ocenia stan zdrowia i skóry Pacjenta, omawia przebieg zabiegu i udziela szczegółowych odpowiedzi na pytania.

Jeśli nie jesteś zadowolona z wyglądu swojej cery i zastanawiasz się na terapią toksyną botulinową, to zapraszamy do Kliniki Krajewski na konsultację dermatologiczną. Przedstawimy różne metody odmładzania skóry i podpowiemy, jaki zabieg będzie najlepszy w Twoim przypadku.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą usuwania zmarszczek w Klinice Krajewski w Radomiu

Toksyna botulinowa – sposób na zmarszczki mimiczne

Botoks wygładza i likwiduje zmarszczki mimiczne oraz bruzdy, które powstają w wyniku naturalnej aktywności mięśni twarzy. Nawykowo marszczymy czoło oraz mrużymy oczy powodując załamania na powierzchni skóry. Silna i ekspresywna mimika z czasem prowadzi do powstawania głębokich zmarszczek i bruzd stanowiących często duży problem estetyczny.

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób toksyna botulinowa likwiduje niedoskonałości skóry. Zmarszczki wygładzają się, gdyż botulina blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, niejako „usypiając” mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i bruzd. Przez okres od 6 do 9 miesięcy, skóra nie marszczy się w miejscu iniekcji botoksu, dzięki czemu twarz wygląda młodziej i atrakcyjniej. Po tym okresie toksyna przestaje działać, a mięśnie odzyskują możliwość kurczenia się. Dlatego, jeśli chcemy podtrzymać przeciwzmarszczkowy efekt terapii botoksem, zabieg należy powtórzyć.

Toksyna botulinowa może być stosowana jako środek profilaktyczny, jak i zaradczy w walce z istniejącymi już zmarszczkami mimicznymi. Doskonale sprawdza się w usuwaniu zmarszczek poprzecznych na czole i pionowej bruzdy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka), wygładza „kurze łapki” wokół oczu i „zmarszczki palacza” wokół ust. Pozwala również lekko unieść opadające kąciki ust oraz powiek.

Jak wygląda zabieg botoksem?

W Klinice medycyny estetycznej Krajewski w Radomiu (botoks Radom) doświadczeni dermatolodzy przeprowadzają zabiegi odmładzające, wykorzystując wysokiej jakości preparat toksyny botulinowej (Azzalure). Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami Pacjenta oraz wyjaśnia przebieg i efekt terapii botoksem.

Zabieg polega na wstrzyknięciu ściśle odmierzonej dawki toksyny botulinowej typu A w wybrane miejsca na twarzy i szyi Pacjenta. Preparat aplikuje się za pomocą ultracienkiej igły. Zabieg trwa około 20 minut i jest niemal bezbolesny. Aby zminimalizować ewentualne doznania bólowe, lekarz nakłada żel znieczulający na miejsca iniekcji.

Odmładzanie twarzy botoksem należy do zabiegów mało inwazyjnych. Bezpośrednio po wstrzyknięciu preparatu można powrócić do swoich codziennych zajęć, ale przez kilka godzin należy unikać aktywności fizycznej i nie pochylać głowy, by nie narażać na ucisk newralgicznych miejsc.

Co ważne, działanie toksyny z czasem słabnie i mięśnie ponownie zaczynają się kurczyć powodując zmarszczki i bruzdy. Jeśli zależy nam na podtrzymaniu efektu pogodnej i wygładzonej twarzy, to po 6-9 miesiącach należy zabieg botoksem powtórzyć.

Jakie są efekty zabiegu botoksem?

Po zabiegu botoksem zmarszczki mimiczne i bruzdy wygładzają się, a twarz wygląda na pogodną i wypoczętą. Terapia toksyną botulinową jest zaliczana do bezpiecznych i skutecznych terapii odmładzających i przeciwzmarszczkowych. Przynosi szybką poprawę wyglądu twarzy bez względu na wiek Pacjenta.

Na pierwsze efekty kuracji trzeba poczekać kilka dni, gdyż dopiero wtedy botulina zaczyna działać. Pełny efekt terapeutyczny osiąga się po ok. 2 tygodniach a w niektórych przypadkach nawet 4 tygodnie od iniekcji i utrzymuje się on przez okres od 6 do 9 miesięcy. Po zabiegu twarz wygląda wyraźnie młodziej, a skóra jest wygładzona.

Pozbycie się wyraźnych zmarszczek mimicznych może poprawić nie tylko nasz wygląd, ale także samopoczucie. Botoks jest, więc środkiem terapeutycznym nie tylko w strefie fizycznej, ale również emocjonalnej.

Dla kogo terapia botoksem?

Odmładzanie twarzy botoksem jest polecane każdemu, kto czuje dyskomfort z powodu licznych i/lub głębokich zmarszczek mimicznych i bruzd. Terapia toksyną botulinową jest sprawdzonym sposobem na redukcję tzw. kurzych łapek w okolicach oczu, lwiej zmarszczki między brwiami czy wyrazistych zmarszczek poprzecznych na czole. Istnieje niewiele przeciwskazań (patrz niżej – Przeciwskazania), które uniemożliwiają skorzystanie z tej formy kuracji przeciwzmarszczkowej.

Jeśli nie jesteś pewna czy możesz poddać się zabiegowi z użyciem botoksu zapraszamy do naszej kliniki w Radomiu (botoks Radom) na konsultację.

Botox vs kwas hialuronowy

Wiele osób zastanawia się czy zamiast terapii botoksem, nie lepiej poddać się kuracji kwasem hialuronowym? Tę decyzję najlepiej skonsultować z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista wyjaśni różnice w stosowaniu tych dwóch preparatów i doradzi, co lepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Generalnie, botoks stosuje się w celu wygładzenia i likwidacji zmarszczek mimicznych i bruzd na twarzy i szyi. Z kolei kwas hialuronowy stosuje się w przypadku, gdy procesy starzenia się skóry są już bardziej zaawansowane i Pacjent wymaga kompleksowego podejścia do tematu odmładzania twarzy. Terapia kwasem hialuronowym może stanowić dobre uzupełnienie terapii przeciwzmarszczkowej botoksem.

Baby botoks, czyli mezoterapia botoksem

Innym, często wybieranym przez naszych Pacjentów, rodzajem terapii odmładzającej jest baby botoks. Baby botoks, zwany inaczej mezobotoks lub mikrobotoks, polega na ostrzykiwaniu skóry bardziej rozcieńczoną toksyną botulinową typu A. Preparat podaje się podskórnie i nie wywołuje on efektu „uśpienia” mięśni odpowiadających w danym miejscu za mimikę twarzy. Rezultatem zabiegu baby botoks jest poprawa wyglądu skóry na czole, okolicy podoczodołowej, policzków i kąta szyjno-podbródkowego.

Wskazania do stosowania botoksu

Zabiegu botoksem rekomendowane są osobom, które chcą skutecznie wygładzić i zmniejszyć:

 1. Zmarszczki w okolicach oczu (tzw. kurze łapki).
 2. Zmarszczki poprzeczne wokół ust.
 3. Zmarszczki poprzeczne i pionowe na czole.
 4. Zmarszczki królicze nosa.
 5. Zmarszczki wargi górnej (tzw. wargi palacza).
 6. Zmarszczki brody.
 7. Bruzdy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka).
 8. Bruzdy nosowo-wargowe.

Ponadto, iniekcje z botoksu stosuje się dla:

 1. Uniesienia opadających powiek.
 2. Uniesienia opadających kącików ust.
 3. Leczenia bruksizmu.
 4. Korekcji „uśmiechu dziąsłowego”.
 5. Leczenia nadpotliwości.
 6. Leczenie nawrotowych migren.

Przeciwskazania do stosowania botoksu

Przeciwskazaniem do terapii odmładzającej botoksem są:

 1. Zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego.
 2. Nadwrażliwość na składniki preparatu.
 3. Stosowanie niektórych leków.
 4. Niektóre choroby ogólne.
 5. Zaburzenia krzepnięcia krwi.
 6. Ciąża i okres karmienia piersią.
 7. Miejscowe infekcje skóry.

Warszawa - Mokotów

ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 898 34 51
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Powiśle

ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 690 00 80
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Radom

ul. Gagarina 1,26-600 Radom
+48 884 886 600,+48 48 360 44 56
recepcja.radom@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Mokotów

ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 898 34 51
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Warszawa - Powiśle

ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
+48 884 678 678,+48 22 690 00 80
recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

Radom

ul. Gagarina 1,26-600 Radom
+48 884 886 600,+48 48 360 44 56
recepcja.radom@klinikakrajewski.pl