Kontakt Warszawa

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem

Usmiech-dziaslowy

Twarz

Uśmiech dziąsłowy (tzw. gummy smile) to dosyć rozpowszechniony defekt estetyczny. Według szacunków lekarzy występuje on nawet u 15% ogólnoświatowej populacji! Do niedawna korekta uśmiechu dziąsłowego była możliwa jedynie w gabinecie stomatologicznym. Obecnie dostępna jest jednak inna nowatorska metoda terapii – leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem.

Kiedy mówimy o uśmiechu dziąsłowym?

Uśmiech dziąsłowy występuje wtedy, gdy podczas uśmiechu pacjent pokazuje więcej niż 2-3 mm górnego dziąsła.

Defekt estetyczny zależy od stopnia zaawansowania gummy smile. Podobnie różne są przyczyny powstawania tej wady. Do najczęstszych zaliczamy:

  • różnego rodzaju wady i anomalie zgryzu,
  • zbyt krótka górna warga,
  • nieprawidłowości i nieproporcjonalny rozwój szkieletu twarzy,
  • tzw. nadpobudliwość górnej wargi – schorzenie to polega na tym, że mięśnie górnej wargi są nadmiernie rozwinięte. Prowadzi to do podnoszenia się jej ponad normę. W efekcie dochodzi do nadmiernej ekspozycji górnych dziąseł;
  • krótkie środkowe siekacze górnej szczęki,
  • zbyt wysoka górna szczęka.

Uśmiech dziąsłowy – leczenie

Różnorodność etiologii i form występowania wymusza stosowanie różnych metod terapii. W zależności od konkretnego przypadku uśmiech dziąsłowy poddaje się różnym metodom terapii. W gabinetach stomatologicznych przeprowadza się zabiegi tj. wydłużenie koron zębów, podcięcie wędzidełka górnej wargi czy zabiegi chirurgiczne.

W naszej Klinice proponujemy równie skuteczną metodę leczenia, która nie wymaga bolesnych i czasochłonnych zabiegów. Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem można przeprowadzić w czasie jednego zabiegu, polegającego na wykonaniu bezbolesnego zastrzyku.

Botox w leczeniu uśmiechu dziąsłowego

Po przeprowadzeniu wstępnej konsultacji i wykluczeniu przeciwwskazań można przystąpić do zabiegu leczenia uśmiechu dziąsłowego z użyciem toksyny botulinowej. Lekarz wstrzykuje botoks w fałdy nosowo-wargowe (czyli w okolice skrzydełek nosa). Preparat oddziałuje na mięśnie i nerwy warg (m.in. zmniejsza napięcie mięśni i blokuje ich podatność na impulsy nerwowe), powodując zaprzestanie nadmiernego podnoszenia się górnej wargi. To szybki i skuteczny sposób na pozbycie się gummy smile.

Zabieg należy powtarzać co 4 – 6 miesięcy. Nieinwazyjność, bezpieczeństwo i wysoka skuteczność terapii sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na leczenie uśmiechu dziąsłowego z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

Masz pytania?

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas! Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i doradzimy w kwestii zabiegu!