Kontakt Warszawa

Leczenie przebarwień – Warszawa

Twarz

Laserowe zabiegi w leczeniu przebarwień

Ciemniejsze plamy na skórze o różnej wielkości i nieregularnym kształcie określane są mianem przebarwień. Przybierają kolor od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie brązu, aż do szarego.

Przebarwienia spowodowane są nagromadzeniem pigmentu skóry – melaniny. Dzieje się tak przy udziale promieniowania ultrafioletowego (słońce, solarium) szczególnie w połączeniu ze stanami zapalnymi, zaburzeniami hormonalnymi (ciąża, menopauza), zażywaniem leków (hormonalne środki antykoncepcyjne, antybiotyki) lub preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających, a także stosowaniem perfum na odsłonięte obszary skóry.

To właśnie na nich najczęściej pojawiają się przebarwienia – na twarzy (policzki, górna warga, broda, czoło, nos), dekolcie, grzebiecie dłoni i stanowią dość duży problem estetyczny, który dotyczy 1/3 populacji kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90% po pięćdziesiątce. Najczęściej objawiają się w postaci piegów, melasmy, plam soczewicowatych starczych. Pozapalne przebarwienia skóry mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy. Przyczyny powstawania przebarwień skóry nie są do końca wyjaśnione. Z całą pewnością mają one związek między innymi z reakcją obronną organizmu i procesem starzenia się skóry.

W zależności od rodzaju przebarwień w celu uzyskania optymalnych efektów wykonuje od jednego do kilku zabiegów.  Czas trwania zabiegu jest również uzależniony od ilości i wielkości przebarwień, a także zastosowanej metody.

Pierwszym etapem leczenia przebarwień powinna być konsultacja ze specjalistą, który oceni głębokość zmian i zaproponuje optymalną terapię. Już w momencie zauważenia pierwszych przebarwień należy unikać słońca, a minimum miesiąc przed planowaną terapią bezwzględnie zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UVB i UVA, stosować filtry przeciwsłoneczne o mocy minimum 50. Należy również stosować na obszarze zabiegowym tzw. delikatną pielęgnację, która nie będzie naruszać struktury skóry oraz odstawić leki/preparaty (po konsultacji z lekarzem), które mogą wpłynąć na działanie lasera. Podobne zalecenia dotyczą przebiegu całej serii zabiegów.

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Nowotwory
  • Przyjmowanie leków i ziół światłoczułych (np. nagietek, dziurawiec)
  • Świeża opalenizna
  • Infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
  • Aktywna opryszczka
  • Aktywne stany zapalne w okolicy zabiegowej
  • Epilepsja
  • Cukrzyca
  • Antybiotykoterapia
  • Ciężkie choroby dermatologiczne

W zależności od dobranej metody, rozległości zmian i ich głębokości można zastosować miejscowe znieczulenie w postaci kremu. Wtedy zalecamy przybycie na zabieg 30 minut przed, aby odpowiednio znieczulić obszar zabiegowy. Dla pełnego komfortu zabiegu może zostać zastosowany również nawiew chłodnego powietrza. W przypadku zabiegów laserowych konieczne jest zabezpieczenie oczu pacjenta i operatora specjalnymi okularami. Następnie do ciała przykładana jest głowica emitująca impulsy, które są skoncentrowane precyzyjnie na zmianach pigmentacyjnych, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. Emisji lasera towarzyszy miejscowe ciepło oraz możliwe jest uczucie ukłucia, jednak jest to chwilowe. Bezpośrednio po zabiegu może być widoczne zaczerwienienie oraz delikatny obrzęk, utrzymujący się maksymalnie do kilku godzin. Ulgę mogą stanowić okłady chłodzące, jednak większość pacjentów ich nie potrzebuje.

Do głównych zaleceń pozabiegowych należy intensywne nawilżanie obszaru poddawanego działaniu lasera i bezwzględna ochron go przed słońcem. Filtr UV minimum 50 to obowiązkowy element towarzyszący całej planowanej terapii. Polecana jest również celowana pielęgnacja kosmetyczna, która w dużym stopniu podtrzyma i wydłuży uzyskane wcześniej efekty. Często wykonywane są np. zabiegi na bazie hydroksykwasów. Uzupełnieniem do terapii przebarwień jest też równoległe stosowanie odpowiednio dobranych preparatów wybielających, zawierających m.in: hydrochinon, pochodne witaminy A (tretinoina, isotretinoina), kwas kojowy, kwas azelainowy.

Efektem zabiegów, w zależności od stopnia zaawansowania zmian, ich rodzaju i stosowania się do zaleceń po zabiegowych, jest skóra pozbawiona zmian pigmentacyjnych lub wyraźne zmniejszenie ich widoczności. Dodatkowym plusem terapii przebarwień na twarzy jest poprawa kondycji skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i w rezultacie efekt odmłodzenia i rozświetlenia.

  • Naskórkowe i skórne zmiany pigmentowe,
  • Usuwanie przebarwień i piegów,
  • Przebarwienia,
  • Nawracające przebarwienia,
  • Nowoczesne usuwanie tatuaży,
  • Peeling laserowy – odmładzanie skóry na twarzy i ciele.

  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Świeża opalenizna (tj. do 2 tyg. po ostatnim opalaniu).

Masz pytania?

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas! Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i doradzimy w kwestii zabiegu!