Rumień jest dosyć często pojawiającą się chorobą skóry o podłożu naczyniowym, jednak warto zapamiętać, że nie należy mylić tej nazwy z podobnie brzmiącym rumieńcem. Jest to choroba atakująca głównie delikatną skórę twarzy. Zwykle pojawia się nagle, na chwilę znika aby znów zaatakować ze zdwojoną siłą. Odczuwalne jest wtedy uciążliwe i nieprzyjemnie pieczenie oraz ból. Skóra w miejscu, gdzie atakuje choroba staje się zaczerwieniona oraz może się łuszczyć. Wyraźnym sygnałem, że mamy problem z rumieniem jest także widoczny problem z naczyniami krwionośnymi – łatwo się rozszerzają, ale za to bardzo trudno się kurczą. Jednym z wielu wskazań aby pozbyć się choroby, jaką jest rumień, należy wystrzegać się nanoszenia na chorobowo zmienioną skórę wszelkiego rodzaju kosmetyków. Unikać trzeba także wszelkich samodzielnie dobieranych kremów czy maści, które zawierają sterydy. Przy pierwszych aplikacjach naniesiona maść przynosi ulgę rozognionej skórze, ale jest to tylko chwilowe uczucie.
Należy też zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Należy, więc jeść dużo owoców i warzyw, szczególnie tych które zawierają dużo witaminy C. Dieta, jaką powinniśmy dla siebie wybrać na czas choroby to jedynie dieta lekkostrawna. Należy, więc bezwzględnie wyeliminować z niej ostre przyprawy. Należy też unikać palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. Przyjmowanie witamin B2, PP, C poprawia stan skóry z rumieniem.
Aby właściwie pielęgnować skórę twarzy z rumieniem trzeba traktować ją jak skórę szczególnie wrażliwą.
Korzystanie z kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej i naczynkowej nie podrażnia dodatkowo skóry i pomaga wyciszyć zaczerwienienia na twarzy. Jednakże najbardziej skuteczne metody leczenia rumienia twarzy stosuje się w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Jedną z takich metod jest naświetlanie zmienionej chorobowo skóry światłem lasera. W wyniku takich zabiegów można nawet całkowicie zlikwidować rumień twarzy. Zabiegi takie są całkowicie bezpieczne, nie naruszają delikatnej struktury skóry i nie powodują długotrwałych uszkodzeń otaczających tkanek a ból podczas zabiegu jest minimalny, gdyż nakładany żel jest chłodzący.
Po zabiegu należy przestrzegać wielu zasad min. : regularnie nawilżać leczoną część ciała, nie wolno podrażniać skóry w miejscu zabiegu, nie należy stosować preparatów z alkoholem i mydła (przez kilka pierwszych dni po leczeniu), nie wolno stosować leków z retinolem, nie wolno zażywać ziół :dziurawiec, nagietek, ani pić herbatek wyszczuplających, nie wolno stosować preparatów i leków złuszczających (przez pierwszy miesiąc po zabiegu), unikać ćwiczeń fizycznych i sauny przez kilka dni po zabiegu,unikać promieni słonecznych na leczone miejsca przez okres ponad miesiąca, używać kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Zazwyczaj aby osiągnąć dobry efekt należy wykonać kilka zabiegów w odstępach paro tygodniowych. Ilość zabiegów jest w dużej mierze uzależniona od ilości i głębokości zmian oraz od predyspozycji pacjenta.