Leczenie łysienia

Leczenie łysienia warszawa

Włosy stanowią bardzo ważny element w kształtowaniu naszego wizerunku i samopoczucia. Niezależnie od wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ich utrata wiąże się z dużym dyskomfortem, stanowiąc nie tylko problem kosmetyczny, ale i psychologiczny.

Fizjologicznie wzrost włosów nie odbywa się w sposób ciągły. Każdy włos rośnie w swoim rytmie. Przechodzi przez fazę wzrostu, fazę przejściową do fazy stanu spoczynku, wypada a z jego mieszka wyrasta kolejny nowy włos. U zdrowego człowieka ok 85 % włosów jest w fazie wzrostu. Określenie przyczyny utraty włosów jest fundamentalne dla skutecznego leczenia.

Trudno określić dlaczego dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Przyczyn jest wiele: mechaniczne, toksyczne, polekowe, zaburzenia hormonalne, grzybice skóry owłosionej, łojotokowe zapalenie skóry, nieprawidłowe wchłanianie i choroby zapalne jelit, stres, połóg, okres laktacji, odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Łysienie może dotyczyć całej głowy tzw. rozlane z największym nasileniem na jej szczycie lub ograniczone do różnej wielkości ognisk.

Łysienie skóry głowy i jego rodzaje

Najczęstszą formą łysienia jest łysienie plackowate oraz łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet. Łysienie plackowate rozpoczyna się nagle, jest wieloczynnikowym problemem z autoimmunologicznym tłem . Początkowo powstaje pojedyncze okrągłe ognisko a następnie pojawiają się liczne nowe ogniska gdzie nie leczone mogą doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Problem ten może dotyczyć też okolicy brwi, rzęs, pach i narządów płciowych. Łysienie plackowate charakteryzuje się skłonnością do samoistnego odrostu włosów. Na początku włosy, które odrastają mogą nie zawierać pigmentu, a po pewnym czasie obserwuje się jego pojawienie.

Łysienie androgenowe może przybierać różną postać która jest uzależniona od płci pacjenta, jest z nadmiarem lub nadreaktywnością mieszków włosowych na te hormony. Dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i skrócenia czasu  życia włosa, z szybszym przejściem do fazy spoczynkowej i wypadania.

Dotyczy 40 % kobiet i  70 % mężczyzn. U kobiet najczęsciej jest  równomiernie na całej głowie,  może być objawem zaburzeń hormonalnych takich jak: zespół pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników, zespół Cushinga (nadczynność kory nadnerczy pierwotna lub wtórna), zespół nadnerczowo-płciowy, guzy jajnika lub nadnerczy. Dochodzi do stopniowego ścieńczenia, przerzedzenia włosów, głównie na szczycie głowy. Łysienie androgenowe u mężczyzn może wystąpić w różnym wieku. W dużym stopniu jest ono uwarunkowane genetycznie. Często towarzyszy mu łojotok, który nasila nie tylko wypadnie włosów, ale także zmiany trądzikowe. Łysienie rozpoczyna się w okolicy czołowej pogłębiając zakola i/lub w okolicy szczytowej i rozszerza się doprowadzając do powstania rozległej łysiny z wianuszkiem włosów otaczającym łysinę. Główną przyczyną są męskie hormony płciwe a zwłasza pochodna testosertonu dihydrotestosteron (DHT).

 

Dużą grupę stanowi też łysienie bliznowaciejące, czyli wtórne. Polega ono na utracie włosów wywołanej bliznowaceniem skóry owłosionej co związane jest z różnymi chorobami włosów lub skóry owłosionej głowy jak: urazy mechaniczne, oparzenia II i III stopnia, ciężkie postacie półpaśca, niektóre grzybice, choroby bakteryjne, toczeń rumieniowaty, twardzina skóry, liszaj płaski i inne. W powyższych przypadkach niezbędne jest szybkie rozpoznanie choroby zasadniczej i wdrożenie odpowiedniej terapii, która często pozwala na ograniczenie wielkości bliznowaciejącej skóry.

Leczenie łysienia należy rozpocząć po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i po dokładnej diagnostyce. Nie ma jednej ustalonej metody leczenia. Tak jak we wszystkich problemach zdrowotnych najważniejsza jest profilaktyka. Czynniki brane pod uwagę w diagnostyce łysienia to: płeć,  przyczyna i zaawansowanie procesu łysienia, badania laboratoryjne, ocena ilościowa i jakościowa włosów ( Trichogram – badanie włosa), jak i ich pielęgnacja: mycie, kosmetyki, dieta. W zależności od tego dermatolog zaleci właściwe postępowanie farmakologiczne i zabiegowe. Terapia musi być skojarzona.

Leczenie łysienia – na czym polega?

Jedną z niezwykle skutecznych terapii wspomagających leczenie utraty włosów jest mezoterapia .Jest to zabieg owłosionej skóry głowy, który działa pobudzająco, zwiększa ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych, co prowadzi do zatrzymania wypadania włosów, jak również stwarza korzystne warunki do ich odrostu. Skład preparatu podawanego podczas zabiegu jest dobierany każdorazowo, biorąc pod uwagę wiek, płeć i rodzaj problemu zdrowotnego pacjenta. Preparaty zawierają związki mineralne, witaminy, leki przeciwzapalne, krzemionkę organiczną, minoksydyl, oligoelementy, dekspantenol i inne składniki sprzyjające regeneracji struktury włosów. Systematyczne wykonywanie zabiegów mezoterapii owłosionej skóry głowy przynosi szczególnie dobre efekty.

W naszej Klinice, dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zaoferować szereg skutecznych zabiegów leczenia łysienia, działających na różne rodzaje i stopnie zaawansowania;

  • preparat Dermaheal HL – wieloskładnikowy koktajl  regeneracyjny, zalecany głównie w profilaktyce i leczeniu wczesnych problemów z łysieniem o niewielkim nasileniu,
  • PRP Regeneris – zabieg mezoterapii z osocza, zalecany do profilaktyki u osób młodych, z początkami łysienia androgenowego i plackowatego
  • PRP Prolo 30 – uniwersalna mezoterapia z osocza bogatopłytkowego, zalecana w zaawansowanych problemach osób dorosłych
  • PRP Angel – luksusowa wersja mezoterapii wysoce skondensowanym osoczem bogatopłytkowym
  • Regenera Activa – wysoce skuteczna terapia komórkami progenitorowymi, dla zaawansowanych zmian androgenowych kobiet i mężczyzn.

WSKAZANIA:

PRZECIWWSKAZANIA:

Zapisz się na wizytę już dziś!