Botoks kojarzymy z zabiegami upiększającymi i zapobiegającym ujawnianiu się skutków starzenia. Jednak to nie jest jego jedyne przeznaczenie! Botoksu używa się także w celach medycznych i w przypadku niektórych przypadłości bywa jedynym skutecznym rozwiązaniem. Gdzie jeszcze możemy spotkać zabiegi z botoksem w roli głównej? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby wykorzystania botoksu!
Botoks przeciwko poceniu się
Nadpotliwość dotyczy nie tylko pach, ale także dłoni czy stóp, co bardzo często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie prac precyzyjnych. U wielu osób jest związana ze stresem, ale istnieją także ludzie mający po prostu nadaktywne gruczoły potowe, dla których życie z nadpotliwością jest wyjątkowo skomplikowane.
Na szczęście problem można zwalczyć dość prostym zabiegiem z użyciem botoksu! Nastrzykiwanie pocących się miejsc na całym obszarze w odległości 1,5 cm pozwala zahamować receptory na tyle, aby problem potu zniknął. Efekt jest widoczny po 3-4 dniach od zabiegu i utrzymuje się kilka miesięcy.
Botoks, kiedy zgrzytasz zębami
Bruksizm powoduje problemy ze snem oraz prowadzi do patologicznych zmian w obrębie jamy ustnej. To przede wszystkim problem ścierających się zębów i związany z tym ból dziąseł, a nawet zmiany kształtu. Działanie botoksu polega na zmniejszeniu napięcia w mięśniu żwacza. Dzięki temu chory przestaje zaciskać mimowolnie szczękę i zgrzytać zębami. Efekt utrzymuje się do pół roku, potem należy zabieg powtórzyć.
Botoks w walce z migreną
Migrena to nieznośny ból głowy, który często idzie w parze z dodatkowymi objawami, takimi jak światłowstręt czy wymioty. Często powody jej występowania nie są jasne, choć obstawia się wysokie napięcie wokół głowy, dużo stresu i ogólnie pojęty niezdrowy tryb życia. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z migreną jest botoks. W zależności od jej przyczyny ostrzykiwane są odpowiednie mięśnie, np. karku.
Botoks jest wykorzystywany także w leczeniu proktologicznym i uroginekologicznymniekiedy jest wykorzystywany, by zmniejszyć widoczność blizn pooperacyjnych. Jak widać, jest on stosowany w szerokim zakresie nie tylko w medycynie estetycznej.