Niektóre choroby i schorzenia mogą zostać wyleczone poprzez dobroczynne działanie światła sztucznego i naturalnego. Kuracji świetlnej poddają się osoby chorujące m.in. na łuszczycę, bielactwo, trądzik czy depresję. Kto jeszcze powinien zdecydować się na leczenie światłem?
Fototerapia – na co pomaga?
Leczenie światłem ma szeroki wachlarz zastosowań. Wykorzystuje się je w medycynie, dermatologii i rehabilitacji. Odpowiednio dobrana barwa światła poprawia samopoczucie, redukuje poziom stresu, zwalcza bezsenność i nerwicę. Pomaga powrócić do zdrowia po ciężkich stanach: wylewach, udarze czy zawale serca. Co więcej, fototerapia UVB 311 nm często uznawana jest jako pierwszy etap leczenia łuszczycy. Leczenie światłem stosuje się także u noworodków, którzy zmagają się z żółtaczką.
Fototerapia – wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Współcześnie światłoterapia coraz częściej wykorzystywana jest w psychiatrii. Wiązki światła oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy za pośrednictwem światłoczułych komórek zwojowych znajdujących się w siatkówce oraz na gospodarkę serotoninowo-melatoninową. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mogą być m.in.:
- Depresja każdego typu, w tym także sezonowa,
- Zaburzenia snu,
- Choroba afektywna,
- Zespół przewlekłego zmęczenia,
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- Zaburzenia charakterystyczne dla osobowości typu borderline.
Fototerapia znajduje swoje zastosowanie również w medycynie, przy schorzeniach takich jak:
- Nadciśnienie tętnicze krwi,
- Niedociśnienie,
- Choroba wieńcowa,
- Osteoporoza,
- Zwyrodnienia kości i stawów,
- Cukrzyca,
- W okulistyce, przy m.in. zaćmie, jaskrze czy niedowidzeniu.
Ponadto leczenie światłem wykorzystuje się do usuwania blizn, rozstępów, przebarwień, przy bólach mięśni, do odnowy tkanek.
Fototerapia jest niezwykle skuteczna, a przy tym bardzo bezpieczna, dlatego odgrywa pierwsze skrzypce przy leczeniu wielu schorzeń. Naświetlania UVB 311, wykorzystywane m.in. w leczeniu łuszczycy uznano za jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia światłem.