Bliznowiec jest niechcianym problemem pojawiającym się w wyniku gojenia się ran. Łagodna zmiana rozrostowa skóry najczęściej pojawia się w wyniku jej rozcięcia lub oparzenia. U niektórych osób bliznowce mogą powstawać wskutek nawet niewielkich urazów np. zadrapania czy ukąszenia przez owady. Na szczęście możesz z tymi defektami skórnymi skutecznie walczyć, poprzez ich laserowe usuwanie.
Bliznowiec – objawy
Bliznowce mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze, ale najczęściej występują na ramionach, klatce piersiowej oraz górnej części pleców. Przypominają wyglądem standardowe blizny o różowym zabarwieniu i gładkiej powierzchni. Często towarzyszy im ból oraz swędzenie, a także wrażliwość na dotyk. W zaawansowanej formie przypominają nieestetyczną narośl na skórze.
Laserowe usuwanie blizn
Najlepsze efekty, w przypadku bliznowców osiągniesz usuwając je laserowo. Bardzo dużą skutecznością wykazuje się laser pikosekundowy, który bardzo dobrze radzi sobie z czerwonymi i stale rozrastającymi się bliznowcami. Jest to laser nowej generacji, który w medycynie estetycznej święci obecnie triumfy. Pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu, w niezwykle precyzyjny sposób. Okres rekonwalescencji jest minimalny, zaraz po zabiegu można powrócić do pełnej aktywności. Odczuwany może być jedynie niewielki dyskomfort lub ból w miejscu przeprowadzenia zabiegu.
Inne sposoby leczenia bliznowców
Jeżeli pojawią się u Ciebie bliznowce, wymagana jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Tylko w ten sposób możesz zminimalizować ryzyko rozwoju schorzenia. Jeżeli zareagujesz odpowiednio, zapobiegniesz rozrostowi keloidu i całkowicie usuniesz ten problem ze swojego ciała.
W początkowej fazie bliznowce udaje się leczyć miejscowo dedykowanymi maściami. W zaawansowanym stadium wymagane jest jednak przyjmowanie zastrzyków sterydowych, które zmiękczają blizny i zmniejszają ich rozmiar.