Trądzik różowaty należy do grupy chorób dermatologicznych. Z racji tego, że jego symptomy objawiają się w okolicach twarzy, pacjent może zmagać się z dodatkowymi problemami, w tym natury psychicznej. To właśnie dlatego tak ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba twarzy. Ogniska tego schorzenia, takie jak rumień czy krosty, są zauważalne m.in. w obrębie policzków, nosa i brody. Trądzik różowaty zalicza się do tzw. nerwic naczynioruchowych. Choroba ta, choć może pojawić się w różnym wieku, najczęściej dotyka osoby starsze, w szczególności kobiety. Rzadko kiedy mówimy o występowaniu trądziku różowatego w młodym wieku. Pojawianie się krost i łojotoku u nastolatków jest raczej wynikiem trądziku młodzieńczego. Co więcej, choroba cechuje się okresami remisji i zaostrzeń. Nieleczone, nasilone objawy trądziku różowatego mogą pozostawiać na naszej skórze długotrwałe blizny.
Objawy trądziku różowatego
W początkowych okresach choroby często pojawia się zwiększony łojotok oraz krosty w okolicach brody, nosa czy czoła. Dodatkowo wspomnianym oznakom może towarzyszyć rumień, czyli zwiększone zaczerwienienie twarzy. Kolejne fazy doprowadzają często do rozprzestrzeniania się choroby na inne obszary twarzy. To właśnie dlatego już podczas pierwszych, niepokojących oznak, jakie daje nam cera, powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty. Warto zdecydować się na leczenie trądziku różowatego w Warszawie. Dzięki wcześnie wdrożonym metodom leczenia będziemy w stanie złagodzić przebieg trądziku, a nawet go wyeliminować.
Jak pozbyć się trądziku różowatego?
Jeśli zderzamy się z problemem trądziku różowatego, to z pewnością chcielibyśmy poznać dostępne metody leczenia. Na szczęście, za sprawą postępu medycyny, jest ich dość sporo. Do tych podstawowych należy zaliczyć miejscowe leczenie zewnętrzne, które często stosuje się jako pierwszą alternatywę. Wśród różnorodnych maści stosowanych w trądziku różowatym można wymienić te, w których substancją czynną jest metronidazol.
Poza terapią zewnętrzną stosuje się również leczenie doustne. Pomocna okazuje się doksycylina –antybiotyk z grupy tetracyklin. Dodatkowo w przypadku leczenia tabletkami możemy natknąć się również na izotretynoinę – pochodną witaminy A, która z powodzeniem jest stosowana w leczeniu trądziku młodzieńczego. Warto zauważyć, że wraz z terapią zewnętrzną czy doustną, niesamowicie ważny jest dobór odpowiednich dermokosmetyków, które stanowią dodatkowe wsparcie w terapii.
Leczenie trądziku różowatego w Warszawie odbywa się także przy pomocy laseroterapii, która gwarantuje nieosiągalne dotychczas efekty kliniczne. Połączone z niskim ryzykiem niepożądanych skutków leczenia, stanowią bezpieczny sposób terapii.