Faktem jest, iż oczy są zwierciadłem duszy, a młode spojrzenie wizytówką całej twarzy. Natomiast oznaką starzenia się skóry, która w wyjątkowy sposób dodaje lat i ujmuje rysom młodzieńczej świeżości, jest opadająca górna powieka. Defekt ten sprawia, że twarz wygląda na przygnębioną, zestresowaną i zmęczoną.
Przyczyny opadania górnej powieki
Istnieje kilka przyczyn opadania górnej powieki, ale zasadniczo są one związane głównie z upływem czasu i spowolnieniem gospodarki biochemicznej organizmu. Zazwyczaj po 40 roku życia (chociaż w dużym stopniu uzależnione jest to od czynników genetycznych) produkcja kolagenu i elastyny, a więc substancji odpowiedzialnych za gęstość skóry, staje się mniejsza. Skóra wyraźnie traci przez to swoją jędrność i elastyczność. Z kolei komórki mięśniowe zaopatrywane są w coraz mniejszą ilość wapnia, co negatywnie wpływa na skuteczne podtrzymanie skóry wokół oczu. Nieco inną przyczyną opadania górnej powieki może być spadek wagi, co za tym idzie utrata naturalnego wypełniacza znajdującego się pod cienką skórą powieki, czyli tłuszczu. Jeżeli objętość skóry na powiece nie zmniejsza się, a zaczyna brakować pod nią warstwy tłuszczu, skutkuje to nieestetycznym opadaniem powieki. Co ciekawe, ciężka opadająca powieka może być również cechą osobniczą, widoczną nawet w młodym wieku i pogłębiającą się wraz z upływem lat. Ponadto taka budowa oka może częściowo ograniczać pole widzenia. W każdym z tych przypadków optymalnym rozwiązaniem będzie laserowa korekta powiek.
Laserowa blefaroplastyka – rozwiązanie problemu opadającej powieki
Najskuteczniejszą metodą pozbycia się nadmiaru wiotkiej skóry na górnych powiekach, jest jej trwałe usunięcie, czyli blefaroplastyka, poszerzona o lifting brwi. Podczas tego rodzaju korekcji powiek narzędziem tnącym nie jest skalpel, a laser. Chirurg, posługując się nim działa z dużo większą precyzją, a krwawienie podczas wykonywania zabiegu jest mniejsze niż przy użyciu skalpela. Lekarz medycyny estetycznej zawsze przeprowadza taki zabieg w znieczuleniu miejscowym. Cięcia umiejscowione są w naturalnych zagłębieniach powieki, więc małe blizny pooperacyjne nie są widoczne. Cała procedura trwa zwykle ok. 60 minut. Należy podkreślić, że podczas laserowej korekty powiek stosuje się szwy, które są usuwane 7 dni po zabiegu. Dużą zaletą laserowej blefaroplastyki jest krótszy okres gojenia się naskórka. Laser zamyka bowiem naczynia krwionośne, przez co powstaje mniej sińców czy krwiaków. Ponadto rekonwalescencja pacjenta jest w tym przypadku znacznie krótsza – średnio po tygodniu od zabiegu możliwy jest powrót do normalnej aktywności. Trwała poprawa wyglądu następuje po ok. 6-8 tygodni po zabiegu.
Po zabiegu
Bezpośrednio po laserowej blefaroplastyce na powiekę nakłada się maść z antybiotykiem oraz preparat wspomagający gojenie się blizn. Wskazane jest także stosowanie zimnych okładów w celu zminimalizowania widoczności lekkiej opuchlizny i sińców. Zmiany tego typu znikają zwykle po ok. 3 tygodniach od zabiegu.
Przeciwskazania do wykonania laserowej plastyki powiek
Zabieg laserowej blefaroplastyki zawsze poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do jego wykonania, do których należą:
- nadciśnienie,
- choroby serca,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność gruczołów łzowych,
- aktywne infekcje,
- ciąża lub karmienie piersią,
- nieprawidłowości w gojeniu się ran,
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe.
Zabieg laserowej korekcji górnych powiek można czasem zastąpić lub rozszerzyć o tzw. lifting brwi. Jest on wskazany wtedy, gdy zarys brwi, a zwłaszcza ich końcówki, mocno opadają, co również nadaje twarzy ciężkiego, smutnego i starszego niż wiek metrykalny wyglądu. Uniesienie dolnej części brwi wykonuje się poprzez niewielkie nacięcie w okolicach skroni (w owłosionej części głowy) i lekkie podciągnięcie skóry. Zarówno laserowa korekta górnej powieki, jak i lifting brwi spektakularnie i długotrwale odmładzają twarz, odświeżają spojrzenie oraz optycznie powiększają oczy i eksponują ich makijaż. Niemałe znaczenie ma w tym przypadku również poprawa samopoczucia pacjenta oraz podwyższenie jego samooceny.
Zastosowanie lasera w rozmaitych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej skutkuje ich mało inwazyjnym charakterem. W przypadku korekcji powiek i liftingu brwi, zminimalizowane jest też ryzyko wystąpienia powikłań, a okres regeneracji obszaru zabiegowego znacząco skrócony.