Laserowe usuwanie tatuaży – jak zadbać o skórę bezpośrednio po zabiegu?

Usuwanie tatuaży za pomocą wiązki laserowej wymaga szczególnej pielęgnacji skóry po przeprowadzonym zabiegu. Wyłącznie ścisłe przestrzeganie specjalistycznych zaleceń pozwala niemal całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia komplikacji, przyspieszyć regenerację naskórka i poprawić bezpieczeństwo kolejnych zabiegów.

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Po zabiegu laserowym obszar skóry wystawiony na bezpośrednie działanie wiązki światła może wyglądem przypominać poparzenie. Pęcherze, drobne strupki, ogólne zaczerwienienie, widoczny obrzęk czy pojedyncze siniaki są jednak normalnym elementem naturalnego procesu gojenia się tkanek. W zależności od miejsca i wielkości obszaru, z którego usuwany był niechciany tatuaż, wspomniane zmiany skórne zanikną po kilku tygodniach.

Pielęgnacja skóry w pierwszej dobie od zabiegu

W ciągu pierwszych 24 godzin od wykonania zabiegu usuwania tatuażu wskazane jest stosowanie bezpośrednio na skórę zimnych kompresów. Bezwzględnie należy unikać kąpieli w wannie oraz przebywania w saunie czy na basenie. Warto też zwrócić uwagę na ciśnienie wody pod prysznicem – strumień nie powinien być zbyt silny, gdyż może to dodatkowo podrażniać skórę.

Pomiędzy sesjami

Zaczerwieniony fragment skóry należy przemywać letnią wodą z dodatkiem preparatu myjącego o delikatnej, naturalnej formule, ok. 2 razy w ciągu doby. Stosowanie mydła czy produktów na bazie alkoholu może bowiem dodatkowo podrażniać wspomniany obszar. Następnie należy bardzo delikatnie, bez pocierania osuszyć skórę ręcznikiem jednorazowym, nałożyć na wybrany obszar cieniutką warstwą specjalistycznego kremu zaleconego przez dermatologa, a całość zabezpieczyć sterylną gazą.

W okresie gojenia może występować lekki świąt i szczypanie naskórka, ale nie powinno to budzić niepokoju. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast drapać podrażnionego miejsca czy odrywać niezagojonych strupów, gdyż może to doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn lub przebarwień. Laserowe usuwanie tatuaży wymaga również zaniechania opalania na minimum 3 miesiące.

Właściwa pielęgnacja skóry po wykonaniu laserowego usuwania tatuażu ma ogromny wpływ na efekt końcowy całej procedury. Niestety wszelkie zaniedbania mogą znacząco wydłużać proces gojenia się tkanek oraz skutkować pojawieniem się niebezpiecznych powikłań.