Melasma (ostuda) to przebarwienie skóry o nieregularnych kształtach, przybierające różne odcienie brązu a nawet czerni. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy (policzki, okolice górnej wargi, czoło lub nos), rzadziej na przedramionach. Problem w przeważającej części dotyczy dojrzałych kobiet (między 30 a 50 rokiem życia) i może być wywołany zmianami hormonalnymi, ciążą lub działaniem promieni słonecznych. Diagnostyka melasmy odbywa się na podstawie badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza dermatologa, czasami przy wykorzystaniu lampy Wooda lub biopsji. Melasma, zwykle umiejscowiona w naskórku, w skórze właściwej albo w obu warstwach, należy do stosunkowo uporczywych zmian.
Usuwanie melasmy przy pomocy kremów
Skuteczne w pozbyciu się melasmy mogą być kremy rozjaśniające, np. z zawartością hydrochinonu, stosowanego od kilkudziesięciu lat do usuwania przebarwień i rozjaśniania plam skórnych. Właściwości rozjaśniające posiada także niacynamid (witamina B3), który wykazuje szereg innych przydatnych właściwości m.in. normalizuje skórę tłustą, poprawia napięcie skóry, łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne. Do stosowania miejscowego w leczeniu ostudy wykorzystuje się również kremy z witaminą A, kwasem askorbinowym (witaminą C) i kwasem azelainowym.
Stosowanie peelingów chemicznych w leczeniu melasmy
Usuwanie melasmy przy pomocy kremów rozjaśniających można uzupełnić o peelingi chemiczne, które nie tylko ujednolicają koloryt skóry, ale także poprawiają jej teksturę, pomagają usunąć drobne zmarszczki i blizny potrądzikowe. Przy leczeniu melasmy stosuje się peelingi powierzchniowe z wykorzystaniem kwasu glikolowego i salicylowego lub peelingi z retinolem. Ważny jest dobór peelingu odpowiedniego do typu skóry oraz głębokości zmian.
Wykorzystanie laseroterapii do usuwania melasmy.
W przypadku, gdy dotychczasowe sposoby usunięcia melasmy okazały się mało skuteczne, warto wypróbować kurację z wykorzystaniem lasera. Zastosowanie lasera pikosekundowego z technologią PicoSure przynosi pozytywne efekty przy redukcji przebarwień, a dodatkowo jest to zabieg w pełni bezpieczny ze względu bardzo krótki kontakt światła ze skórą. W leczeniu melasmy wykorzystywany jest również ablacyjny laser frakcyjny, który dodatkowo daje efekt odmłodzenia skóry.
Innowacyjne sposoby walki z ostudą
Wciąż trwają prace nad opracowaniem nowych sposobów zwalczania ostudy. Do stosunkowo nowych leków należy zaliczyć doustne tabletki z kwasem traneksamowym. Pomimo dużej skuteczności mogą powodować działania niepożądane, a dodatkowo istnieje grupa pacjentów, która nie może ich stosować (m.in. kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby po udarze). Trwają też badania nad nowym kremem rozjaśniającym do stosowania miejscowego z zawartością substancji nazywanej cysteaminą.
Osoby walczące z melasmą mają do wyboru kilka sposobów walki z tą przypadłością. Najlepsze efekty mogą przynieść terapie łączone z wykorzystaniem kremów rozjaśniających i peelingów lub zabiegi laserowe. Bardzo ważne, aby w trakcie terapii chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, stosując kremy z filtrem (przynajmniej SPF 50+).