Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niesie ze sobą wiele radości, jednak wiąże się również z szeregiem wyzwań dla organizmu. Jednym z głównych problemów, na które skarżą się młode matki, jest wygląd brzucha po ciąży. Szybko rosnący brzuch w ciąży często pokrywają liczne rozstępy, przez co skóra staje się mniej jędrna. Niektóre kobiety zmagają się również z dodatkową tkanką tłuszczową, którą trudno zgubić w nawale nowych obowiązków.
Brak satysfakcji z wyglądu własnego ciała po ciąży może powodować obniżone samopoczucie i osłabić pewność siebie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by świeżo upieczona matka, w tym wyjątkowym okresie, zadbała nie tylko o dziecko, ale również o siebie.
Dlaczego brzuch po ciąży wymaga szczególnej uwagi?
Ciało kobiety, zarówno w okresie ciąży, jak i po jej zakończeniu, przechodzi wiele zmian fizycznych i hormonalnych. Zmiany te nie są obojętne dla ciała. W okresie ciąży brzuch szybko się powiększa, co prowadzi do rozciągania włókien kolagenowych. W efekcie tego procesu, u niektórych kobiet mogą pojawić się rozstępy.
W okresie ciąży duże zmiany dotykają również mięśni brzucha. By pomieścić rosnący płód, również mięśnie brzucha muszą się istotnie rozciągnąć. W niektórych przypadkach nadmierne rozciągnięcie mięśni może skutkować rozejściem się mięśni brzucha, czyli diastazy.
Na sam koniec warto wspomnieć o zwiększonym poziomie tkanki tłuszczowej, którego poziom może być różny, w zależności od poziomu aktywności kobiety oraz uwarunkowań genetycznych.
Zabiegi ujędrniające brzuch po ciąży
Powrót do formy po ciąży stanowi duże wyzwanie dla wielu kobiet. Brak czasu na intensywne treningi sprawia, że skóra rozciągnięta skóra po ciąży nie wchłania się, a nadmiar tkanki tłuszczowej i rozstępy dodatkowo zmniejszają atrakcyjność tej partii ciała.
Aby przywrócić idealną kondycję skóry, można skorzystać z dobroczynnych właściwości medycyny estetycznej. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają ujędrnić skórę, wspomagając proces jej regeneracji.
Endermologia na wiotką skórę i walkę z cellulitem
Endermologia to nieinwazyjny zabieg, który działa na głębokie warstwy skóry i tkanki podskórnej. Jako technika masaży mechanicznego stymuluje krążenie krwi i limfy, prowadząc do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwala zredukować cellulit, ujędrnić skórę i poprawić jej elastyczność, co jest szczególnie ważne, gdy skóra po ciąży jest luźna i wiotka.
Lifting skóry po ciąży z HIFU
HIFU to zabieg z użyciem fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Przeprowadzony na wysokich parametrach oddziałuje na tkankę tłuszczową, z kolei na mniejszych działa na powięź i tkankę łączną. Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwala zwiększyć napięcie skóry, poprawiając jej elastyczność.
Jakie zabiegi po cięciu cesarskim?
Kobiety rodzące przez cesarskie cięcie, poza typowymi problemami wynikającymi z gwałtownej zmiany sylwetki, dodatkowo zmagają się z blizną, która nie tylko może wyglądać nieestetycznie, ale w skrajnych przypadkach może powodować ból i dyskomfort.
W takich przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie odpowiednio dobranych zabiegów, których celem jest złagodzenie dyskomfortu i zmniejszenie widoczności blizny. W takich przypadkach zastosowanie mają takie zabiegi, jak:
- Karboksyterapia – podczas zabiegu pod powierzchnię blizny aplikowany jest dwutlenek węgla, który poprawia ukrwienie skóry, przyspieszając regenerację blizny,
- Laserowe usuwanie blizn – wiązka lasera stymuluje regenerację i odbudowę tkanek,
- Mezoterapia – poprawia mikrokrążenie skóry, stymulując produkcję kolagenu,
- Surgen – dzięki połączeniu działania fal radiowych i impulsów elektrycznych uelastycznia skórę w obrębie twardych blizn.
Co jeszcze warto zrobić, aby zadbać o brzuch po ciąży?
Choć zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają znacząco poprawić wygląd brzucha po ciąży, to warto wprowadzić do codziennej rutyny szereg dodatkowych czynności, wpływających na poprawę kondycji skóry.
Przede wszystkim, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dostarczanie każdego dnia odpowiedniej ilości wody pozwala utrzymać wysoką elastyczność skóry, wspomagając proces jej regeneracji.
Dodatkowo warto pamiętać o aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia, a nawet dłuższe spacery z maluchem, pozwolą ujędrnić skórę, a także wzmocnić mięśnie. Co więcej, zwiększony poziom aktywności fizycznej wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, pozwalając wrócić do sylwetki z dawnych lat.
Na sam koniec warto pamiętać o odpowiedniej rutynie pielęgnacyjnej. Regularne masaże skutecznie pobudzają krążenie krwi, wpływając na poprawę kondycji skóry, a odpowiednio dobrane kosmetyki z kwasem hialuronowym, kolagenem oraz kompleksem witamin C, A i E przyspieszają regenerację skóry, przywracając jej młodzieńczy wygląd.